Stowarzyszenie Rozwoju
 Dziecka i Rodziny
w Nowych Skalmierzycach

  SRDiR      ŚDS      CURT "SZANSA"      OWDiWT      OR-E      Poradnia Rodzinna  
Środowiskowy
Dom Samopomocy


Aktualności
Kronika ŚDS
Działalność
Pracownie
Prace uczestników
Wyróżnienia
Jak trafić?
Kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kronika ŚDS 2009


< Kronika 2006 >   < Kronika 2007 >   < Kronika 2008 >   < Kronika 2009 >

< Aktualności 2010 >
  Przedstawienie Jasełkowe w przedszkolu „Jarzębinka” w Nowych Skalmierzycach.

(22 grudnia 2009)

Dnia 22 Grudnia br. grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach tj. Ela Banasiak, Marek Banasiak, Damian Banasiak, Zbyszek Cicharski, Tomasz Henglewicz uczestniczyła w przedstawieniu jasełkowym zorganizowanym w przedszkolu „Jarzębinka” w Nowych Skalmierzycach. Wśród zaproszonych gości był ks. Kanonik Edward Wawrzyniak. Wielkie wrażenie zrobiły zarówno stroje, scenografia, oprawa muzyczna jak i sama prezentacja wykonana przez grupę 6-Latków. Wszyscy byliśmy zachwyceni grą małych aktorów i bardzo wzruszeni podniosłą świąteczną atmosferą, która tam zagościła. Na zakończenie spotkania zaproszono gości na obiad z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  Jubileusz 5-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy
(16 grudnia 2009)

Środowiskowy Dom Samopomocy 16 grudnia 2009 r. obchodził jubileusz 5-lecia swojej działalności, połączony z otwarciem pierwszego piętra zajmowanego budynku. Uroczystość rozpoczęła się przecięciem wstęgi i poświęceniem nowych pomieszczeń przez ks. Kanonika Edwarda Wawrzyniaka, proboszcza parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach. Zaproszeni goście mogli zwiedzić wyremontowane piętro i podziwiać, specjalnie na tą okazję przygotowaną, ekspozycję zdjęć, dokumentującą dotychczasową działalność Środowiskowego Domu Samopomocy. Wśród licznie przybyłych byli m. in.: w imieniu Bożeny Budzik, Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Bolesław Borkowski Zastępca Skarbnika Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Kazimierz Sipka Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Radni Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny, Zenon Michaś Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „ Lazur”, Stanisław Bronz Prezes Fundacji „Miłosierdzie”, Irena Rachwalska Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i ks. Wikary Rafał Kowalczyk.Po uroczystym otwarciu na zaproszonych gości czekała dalsza część atrakcji, która miała miejsce w restauracji „Nastrojowa”. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób. Wystąpienie Krzysztofa Kowalczyka Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny przybliżyło zebranym historię placówki, jej dotychczasową działalność, osiągnięcia i sukcesy na rzecz społeczności lokalnej. Osobom, które wniosły największy wkład w rozwój ośrodka, zostały wręczone statuetki-podziękowania. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Bożena Budzik Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Zenon Michaś Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Lazur” i Stanisław Bronz Prezes Fundacji ”Miłosierdzie”. Niewątpliwą atrakcją spotkania był tort jubileuszowy oraz gromkie sto lat na cześć Środowiskowego Domu Samopomocy. Na ręce Krzysztofa Kowalczyka składane były gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. Kolejnym punktem uroczystości była przygotowana przez gospodarzy część artystyczna. W bogatym programie znalazły się zarówno występy taneczne: „Polonez”, „Walc”, taniec współczesny jak i prezentacje wokalne. Zwieńczeniem spotkania było humorystyczne przedstawienie dotyczące życia codziennego w ŚDS oraz krótka prezentacja pracowni funkcjonujących w placówce. Zorganizowanie imprezy było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, miejscowych darczyńców i sponsorów oraz środkom własnym Stowarzyszenia. Organizatorzy dziękują właścicielom Restauracji „ Nastrojowa” paniom K. Sypniewskiej i I. Paprzyckiej.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)  
  II Wielkopolski Integracyjny konkurs Piosenki Dla Osób Niepełnosprawnych w Ostrowie Wielkopolskim.
(14 grudnia 2009)

W dniu 14 grudnia dwoje uczestników ze ŚDS w Nowych Skalmierzycach uczestniczyło w II Wielkopolskim Integracyjnym konkursie Piosenki Dla Niepełnosprawnych w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury . Spotkanie odbyło się w kinie "Komeda" . Środowiskowy Dom samopomocy reprezentowali Anna Kalińska i Tomasz Henglewicz. Organizatorzy imprezy stworzyli miłą radosną atmosferę dzięki czemu wszyscy świetnie się bawiliśmy. Konkurs wywarł na nas ogromne wrażenie. Byliśmy zachwyceni występami wokalnymi uczestników i interpretacją niektórych utworów. Po zakończeniu konkursu nastąpiła krótka przerwa, podczas której mogliśmy wysłuchać pięknych kolęd . Podsumowaniem imprezy było wręczenie dyplomów i nagród.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  V Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych
(19 listopada 2009)

19 listopada br. w Kaliszu odbyły się V Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych. Impreza zorganizowana została przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie" w Kaliszu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kaliszu oraz Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Początek sportowych zmagań zainaugurowała uroczysta prezentacja przybyłych ekip, podczas której odegrano narodowy hymn Polski oraz wyjaśniono zasady współzawodnictwa w mistrzostwach. Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach reprezentowali : Elżbieta Banasiak, Marek Banasiak, Zbigniew Cicharski, Marcin Galusik, Urszula Kasik, Damian Banasiak, Ania Rosik, Łukasz Osiewała. Program zawodów obejmował : bieg na 60 metrów, wyścig wózków inwalidzkich, sztafetę 4x60 metrów, rzut piłką lekarską, skok w dal, rzut piłką do kosza oraz skok wzwyż. Tegoroczne zawody były bardzo udane dla Środowiskowego Domu Samopomocy uczestnicy zdobyli łącznie 8 medali w tym 3 złote, 5 srebrnych. Wśród kobiet złoty medal zdobyła Elżbieta Banasiak w rzucie piłką lekarską oraz srebrny medal w biegu na 60 metrów. Indywidualnymi medalami mogą poszczycić się także Marcin Galusik w biegu na 60 metrów oraz Marek Banasiak w skoku wzwyż. To jednak nie koniec zdobyczy medalowych w sztafecie zdobyliśmy wysokie drugie miejsce , przegrywając jedynie o jedną setną z WTZ z Ostrowa Wlkp. W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy 3 miejsce. Rywalizacja sportowa odbywała się w myśl zasady „Fair Play” w miłej i przyjaznej atmosferze . Na zakończenie sportowych zmagań, każdej drużynie wręczono pamiątkowy dyplom, nagrodę oraz puchar.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)  
  VII Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego i Warcabów Osób Niepełnosprawnych w Przygodzicach
(18 listopada 2009)

18 listopada br. w Przygodzicach odbył się Turniej Tenisa Stołowego i Warcabów Osób Niepełnosprawnych. Impreza została zorganizowana przez Ludowy Uczniowski Klub Sportowy "Barycz" przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Przygodzicach, Starostwo Powiatowe, Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach. Zawody rozpoczęły się o godzinie 10 uroczystą prezentacją drużyn oraz krótką częścią artystyczną. Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach reprezentowali: Mariola Stuszewska, Tomasz Henglewicz, Marcin Galusik oraz Tomasz Jurga. Rywalizacja sportowa była zacięta i wyrównana. Wspaniale spisał się przede wszystkim Tomasz Jurga po jedynej porażce w turnieju zajął 1 miejsce i zdobył złoty medal. Taki wyniki należy uznać za spory sukces, tym bardziej, że w turnieju uczestniczyli najlepsi zawodnicy z terenu południowej Wielkopolski. W klasyfikacji turnieju warcabowego uczestnicy ŚDS znaleźli się w górnej części tabeli. W punktacji drużynowej ekipa Środowiskowego Domu Samopomocy zajęła 8 miejsce, otrzymując okazały puchar, dyplom, oraz okazałą nagrodę, która wzbogaciła wyposażenie placówki.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  V Edycja Warsztatów Teatralnych Dla Osób Niepełnosprawnych
(26,27,28,29 października 2009)

Stowarzyszenie Promocji Zdrowia w Pleszewie oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu we współpracy z Ośrodkiem Wsparcia w Pleszewie zorganizowało V Edycję Warsztatów Teatralnych dla Osób Niepełnosprawnych. Tematem tegorocznego spotkania były ”Procesy ludzkiej integracji procesami komunikacji” Wsparcie poprzez sztukę teatru”. Do udziału w warsztatach został zaproszony również Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach. Dla uczestniczących w przedsięwzięciu, uczestników jak i instruktorów, było to duże wydarzenie pełne nowych doświadczeń, ciekawych wrażeń i spostrzeżeń. Celem zajęć było otwarcie osoby niepełnosprawnej na teatr. Działania sceniczne, wejście osoby niepełnosprawnej w rolę, przeżycie procesu współtworzenia, utożsamiania się z innymi, podnoszenie samooceny, uczenie się odpowiedzialności dyscypliny, rozwijanie kreatywne, uwrażliwienie na muzykę miało charakter terapeutyczny. Efektem końcowym warsztatów był wspólny happening. Poprzebierani, w czarne garnitury, z białymi maskami na twarzy wchodziliśmy w scenerię nietypową dla działań twórczych: marketu pleszewskiego Tesco. Wydarzenie było niecodzienną próbą zaangażowania pełnosprawnego widza, tutaj zupełnie przypadkowego, w historię podróży, jaką jest życie, podróży w poszukiwaniu przyjaciela, bratniej duszy.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy „Vena 2009”
(8 października 2009)

8 pażdziernika grupa uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyła w Przeglądzie Twórczości Artystycznych Środowiskowych Domów Samopomocy „Vena 2009”w Środzie Wielkopolskiej. Imprezę zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie-Środowiskowy Dom Samopomocy w Środzie Wielkopolskiej. Spotkanie odbyło się w Średzkim Ośrodku Kultury i obfitowało w wiele atrakcji. Po przywitaniu zaproszonych ośrodków i gości nastąpiło oficjalne otwarcie.Przedstawiane były różne formy działań scenicznych takich jak: śpiew, śpiew z choreografią, poezja, drama, proza. W sumie było ich 14 z całej wielkopolski. Nasz dom reprezentował Tomasz Henglewicz w piosence „Alibaba” Po części artystycznej nastąpiło wręczenie dyplomów oraz zaproszenie na pyszny obiad w restauracji. Uwieńczeniem spotkania była zabawa taneczna.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  Integracyjny Przegląd Form Artystycznych w Słupi pod Kępnem
(6 października 2009)

WTZ w Słupi pod Kępnem wraz ze Stowarzyszeniem Prorodzinnym „Światło” zorganizowało Integracyjny Przegląd Form Artystycznych. Przedstawione były różne formy działań scenicznych takich jak: pantomima, taniec, piosenka, teatr. Środowiskowy Dom Samopomocy wystąpił z programem artystycznym pt.: „Wiatr - Żywiołem” gdzie do przepięknej muzyki „Ameno - Torime” uczestniczki ŚDS zatańczyły nowoczesny układ choreograficzny. Ela, Barbara, Marysia i Ela stworzyły na scenie teatr tańca - delikatny , poetycki. Po oficjalnej części spotkania i prezentacjach poszczególnych placówek oraz pysznym obiedzie przyszedł czas na wspólną zabawę przy muzyce.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  IX Przegląd Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych
(30 września 2009)

30 Września w Hali Sportowej w Nowych Skalmierzycach odbył się IX Przegląd Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych naszego regionu. Organizatorem Przeglądu było Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach. Honorowy patronat objęli: burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Pani Bożena Budzik oraz ks. Kanonik Edward Wawrzyniak, proboszcz parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach. Patronat medialny objęli Radio Centrum, Gazeta Ostrowska oraz Nasz Rynek. Wśród zaproszonych gości udział wzięli: Zdzisław Mielcarek ,który w imieniu pani burmistrz dokonał otwarcia przeglądu, Przewodniczący Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Kazimierz Sipka, Pani Aleksandra Zuchowska Kierownik Działu Rehabilitacjii PCPR w Ostrowie Wielkopolskim, dyrektorzy szkoły podstawowej i gimnazjum w Nowych Skalmierzycach, dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej, dyrektorzy i kierownicy środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej. Gościem honorowym na tegorocznym przeglądzie była pani Maria Krupecka Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny Krzysztof Kowalczyk wręczył jej przyznawaną corocznie przez Zarząd Stowarzyszenia statuetkę „ Za Zrozumienie Potrzeb Osób Niepełnosprawnych. Podziękowanie za współpracę ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Nowych Skalmierzycach otrzymały także panie: Teresa Kiełbik Dyrektor Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach oraz pani Lucyna Lisiak-Kycia Dyrektor Szkoły Podstawowej im Powstańców Wielkopolskich. Uroczystość poprzedziła msza święta odprawiona w intencji niepełnosprawnych uczestników przeglądu w kościele pw.Bożego Ciała. W imprezie udział wzięły 22 placówki oraz osoby indywidualne - łącznie ponad 300 osób: W trakcie Przeglądu można było podziwiać wystawę przepięknych prac (rękodzieła, malarstwa, rzeźby), a także występy estradowe tj. piosenki i tańce. Ukoronowaniem wysiłku uczestników były ciekawe nagrody ufundowane przez Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, oraz sponsorów. Tegoroczne nagrody to sprzęt gospodarstwa domowego, radioodbiorniki, zestawy do prac plastycznych oraz wręczane w klasyfikacji zespołowej puchary. W kategorii piosenka pierwszą nagrodę otrzymał WTZ Przygodzice w piosence: „Pozwolił nam los” w wykonaniu Honoraty Frankiewicz i Roberta Góździoła, druga nagroda przypadła ŚDS w Odolanowie w piosence „ Dłoń”w wykonaniu Zbigniewa Błaszczyka, natomiast trzecią nagrodę otrzymał WTZ Odolanów. W kategorii taniec pierwszą nagrodę przyznano WTZ Jarocin za taniec: „Swing w uliczce”. Drugą nagrodę otrzymał WTZ Czeszewo za:”Taniec Dworski” w wykonaniu 11 osobowego zespołu. Trzecia nagroda przypadła ŚDS w Nowych Skalmierzycach za taniec do piosenki:”W moim ogródeczku”. W kategorii rękodzieło artystyczne pierwszą nagrodę otrzymał WTZ z Kuźnicy Grabowskiej, drugą WTZ Doruchów, trzecią WTZ Kuchary.W kategori do 18 roku życia pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Nowych Skalmierzycach. Wyróżnienia otrzymali: Leszek Kaczmarek, WTZ Pisarzowice, WTZ Słupia p/Kępnem, WTZ Ostrzeszów, WTZ Krotoszyn, WTZ Raszewy, WTZ Gizałki, DPS Psary, DPS Kochłowy, ŚDS „Tulipan” w Kaliszu, ŚDS w Liskowie, ŚDS w Ostrowie Wielkopolskim. Puchary w klasyfikacji zespołowej za pierwsze miejsce otrzymał WTZ Jarocin, drugie WTZ Przygodzice, a trzecie Kuźnica Grabowska. Sprawne poprowadzenie imprezy zapewniła Pani Agata Pawlaczyk. Udział w Przeglądzie był odzwierciedleniem wielkiego wkładu pracy uczestników, instruktorów i opiekunów a przede wszystkim dowodem na to, jak wielkie możliwości tkwią w każdym z nas - trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki do ich ujawnienia. Imprezy, które organizuje Stowarzyszenie mają pokazać niepełnosprawnym oraz ich rodzinom, że osoby sprawne inaczej mogą być również aktywne, że pomimo niepełnosprawności można również osiągać sukces. Zorganizowanie imprezy możliwe było dzięki wsparciu lokalnych podmiotów gospodarczych i osób fizycznych tj: Spółdzielni mleczarskiej „Lazur „w Nowych Skalmierzycach Spółce „Gamex” w Czekanowie, Piekarni Tosca ze Skalmierzyc oraz Pani Anieli Błaszczyk z Nowych Skalmierzyc.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)  (29kB)  

Dostępne do pobrania ze strony dokumenty na IX Przeglad Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych 2009:
Karta zgłoszenia oraz program Przegladu.

Aranżacje muzyczne do wykonywanych utworów wokalnych, tanecznych prosimy przynosić na płytach CD-R nagranych w Audio
  Sztuka osób niepełnosprawnych

Już po raz siódmy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zorganizował ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy orz mieszkańców domów pomocy społecznej ph. „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Mój najpiękniejszy dzień w życiu”. Konkurs organizowany jest w ramach „Programu wsparcia inicjatyw na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych”. Uczestnicy konkursu składali prace w czterech kategoriach : malarstwo i witraż; rysunek i grafika; tkanina i aplikacja; rzeźba kameralna i płaskorzeźba . Konkurs składa się z dwóch części : etapu wojewódzkiego (właściwą jednostką w której ŚDS złożył prace jest oddział PFRON w Poznaniu) oraz etapu ogólnopolskiego , do którego kwalifikują się prace nagrodzone w etapie wojewódzkim. Nadesłano 98 prac wykonanych przez 94 uczestników z 31 placówek. Pamiętając ubiegłoroczne sukcesy domowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, przystąpili oni do kolejnej edycji konkursu z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Praca nad projektami przyniosła równie wspaniałe co przed rokiem rezultaty. W kategorii rysunek i grafika pierwsze miejsce zdobył Zbigniew Cicharski pracą pt. „To była podróż mojego życia. Zwiedziłem, poznałem, zawarłem przyjaźnie”. Najwyższe laury odbierze również grupa uczestników, którzy wspólnie triumfowali w kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba. Autorami zwycięskiej pracy pt. „Nagle odkryłem, że nie jestem sam, że są dobrzy ludzie wokół mnie, oni dodają mi nadziei” są Łukasz Osiewała, Damian Banasiak oraz Wojciech Maciejewski. Ogromny sukces odniosła także Kamila Gomółka w kategorii malarstwo i witraż. Jej praca zatytułowana „Tego dnia poczułam się częścią czegoś wielkiego, częścią przyrody - cudownie” została sklasyfikowana na drugim miejscu. W kategorii tkanina i aplikacja za pracę pt. „Tam gdzie dotykamy raju” wyróżnienie otrzymał Dariusz Grabarkiewicz pod kierunkiem Marzeny Kwiasowskiej. W kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba za pracę pt. „Ten dzień, w którym uwierzyłem, że mogę zrobić wszystko” wyróżnienie otrzymał Marcin Galusik. Należy zauważyć, że spośród czterech kategorii, w aż trzech prace uczestników ŚDS zostały bardzo wysoko ocenione. Tegoroczna edycja konkursu potwierdziła, że ubiegłoroczne sukcesy nowoskalmierzyckiej placówki nie są dziełem przypadku. Grupa uczestników odebrała wtedy nagrody za zdobycie dwóch pierwszych miejsc oraz jednej trzeciej lokaty. Ciężka praca, połączona z ogromnymi chęciami oraz radością z wykonywania arcydzieł plastycznych sprawia, że uczestnicy ŚDS w Nowych Skalmierzycach na stałe wpisują się annały prestiżowego konkursu. Gratulacje i podziękowania należą się nie tylko autorom prac, ale również ich opiekunom, którzy motywowali i służyli pomocą na każdym etapie powstawania prac plastycznych, tj. Karolinie Pawlińskiej oraz Janowi Bartkowiakowi. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się we wrześniu w siedzibie wielkopolskiego oddziału PRFON w Poznaniu.
  Roztańczona Filmoteka
(24 września 2009)

Jak co roku w Kraszewickiej OSP odbywa się 24 września konkurs tańca organizowany przez WTZ w Kuźnicy Grabowskiej. Każda placówka przedstawiała taniec do losowo wybranej muzyki filmowej. My opracowaliśmy choreografię do muzyki z filmu ”Kiler”. Główne skrzypce w tym tańcu zagrał Tomasz, a następnie Marcin. Wystąpiła również: Ela, Wojtek i Łukasz. Interpretacja tego utworu była ciekawa i oryginalna. Tomek I pozostali wykonawcy wystąpili z wielkim zaangażowaniem i zasłużyli na gromkie brawa. Pozostałe ośrodki przedstawiały różny poziom wykonania, nie mniej wszyscy za swoje uczestnictwo i wkład pracy otrzymali dyplomy i nagrody. na tym spotkaniu podziwiać można było wspaniały pokaz nowoczesnego tańca w wykonaniu młodych ludzi z Oleśnicy. Nie zabrakło też ciepłego posiłku, ciasta kawy czy herbaty oraz wspólnych tańców i zabawy.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  Biesiada we dworze - bawmy się razem - raz na tak - raz na nie
(11 września 2009)

Dnia 11 września pięcioro uczestników Środowiskowy Dom Samopomocy wzięło udział w „Biesiada we dworze - bawmy się razem - raz na tak - raz na nie” W Kochłowach, zorganizowanej przez tamtejsze Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „wspólny Dom” oraz Dom pomocy Społecznej w Kochłowach. Wielkie wrażenie na widzach zrobiły zarówno stroje, scenografia, oprawa muzyczna, jak i sama prezentacja. Poza prezentacjami działań inscenizatorskich uczestnicy Biesiady mieli przyjemność korzystać z licznych atrakcji, do których zaliczały się między innymi: dmuchane zamki, loteria fantowa. Impreza zakończyła się wspólną zabawą taneczną, która sprawiła wszystkim biesiadnikom wiele radości. Założenia tegorocznego spotkania było przeprowadzenie przez poszczególne ośrodki w formie zabawy angażującej całą zaproszoną publiczność. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach zaprezentowali układ choreograficzny „Thingis Khan” zajmując trzecie miejsce.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  Pielgrzymka do Lichenia
(14 lipca 2009)

14 lipca 2009 roku odbyła się pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Licheniu w której brali udział uczestnicy i opiekunowie ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach. Zbiórka uczestników pod siedzibą ŚDS odbyła się dość wcześnie bo o 8.45.Około godz 9.00 wyjechaliśmy autokarem w stronę Lichenia.. Około godz. 10.30 dojechaliśmy na miejsce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Lasku Grąblińskim(Szlaku Objawień), który otoczony jest wysokim, kamiennym murem. Las ten rozpoczyna Maryjny szlak prowadzący do Sanktuarium w Licheniu. Przez bramę ze statuą Matki Bożej oraz figurami aniołów wkroczyliśmy w strefę sacrum. Informuje o tym kamienny obelisk ze słowami "Ziemia na której stoisz, święta jest! Na tym miejscu dnia 15 sierpnia 1850 roku ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce z Grąblina Matka Boża, Bolesna Królowa Polski..."Za bramą prowadzącą do lasu stoi kaplica, w środku której znajduje się kamienna płyta z odciśniętymi śladami ludzkich stóp. To symbol wydarzeń z 1850 r. W tym miejscu bowiem, przed pasterzem Mikołajem Sikatką, miała stanąć Matka Boża. Wzdłuż grąblińskich ścieżek umieszczono kapliczki kolejnych stacji Drogi Krzyżowej. Centralnym miejscem jest kaplica z czerwonej cegły, ze strzelistą wieżyczką oraz drewnianym zadaszeniem nad ołtarzem polowym. W środku schowano uschnięte drzewo sosny z kapliczki, w której ponad 150 lat temu wisiał Cudowny Wizerunek Bolesnej Pani, zawieszony przez Tomasza Kłossowskiego. Z lasku grąblińskiego udaliśmy się do Sanktuarium, które składa się z trzech kościołów, 30-metrowej Golgoty z Drogą Krzyżową, a także Domu Pielgrzyma. Jednym z kościołów wchodzących w skład sanktuarium jest monumentalna Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Jej budowę rozpoczęto w 1994 roku, a zakończono w 2004 roku. Jest ona największa w Polsce, siódma w Europie i jedenasta na świecie. Ma ona 139 metrów długości, 77 metrów szerokości. Widoczna z daleka olbrzymia kopuła bazyliki ma 36-metrów średnicy i 45 m wysokości. Zbudowano ją na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. W dzwonnicy znajduje się ważący prawie 15 ton dzwon Maryja Bogurodzica, który jest największym dzwonem w Polsce. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do liczby lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. W obiekcie znajduje się 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego. Będąc w Sanktuarium mogliśmy zwiedzić Kaplicę św. Krzyża. W jej ołtarzu znajduje się krucyfiks, z którego losami związana jest niezwykła historia. O godz 12.00 rozpoczęła się msza św dla wszystkich zwiedzających i przybyły pielgrzymów. Po mszy świętej udaliśmy się do gospody” Emaus” na pyszny obiad, po którym wyruszyliśmy do centralnej części Sanktuarium gdzie wznosi się, wysoka na 25 m, kamienna góra. To wybudowane z betonu i kamieni wzniesienie, to Golgota, mająca labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb. Nad całością góruje krzyż oraz postaci Matki Bożej i św. Jana."Golgota jest wynagrodzeniem Panu Jezusowi za świętokradztwo dokonane przez Bertę Bauer i za świętokradztwo dokonane polskimi rękoma w czasach, kiedy wyrzucano krzyże ze szkół, urzędów wojska, a nawet szpitali."Schodząc z góry weszliśmy do Groty Kryształowej. Znajduje się w niej grób Pana Jezusa, następnie poprzez Grotę Wniebowzięcia Matki Bożej i scenę Zmartwychwstania dobrnęliśmy do "schodów pokutnych", które koniecznie trzeba przebyć na kolanach. Później udaliśmy się do Kościoła św. Doroty, w którym przez 150 lat znajdował się cudowny obraz Matki Bożej, stąd było już blisko do źródełka życia. Pielgrzymi czerpią z niego pełni nadziei, modląc się do Maryi o pomoc, wierząc w uzdrawiające właściwości wody. Na zakończenie pielgrzymki mieliśmy okazję wjechać na jedną z najwyższych wież Bazyliki której wysokość wynosi 141,5 m. Składa się ona z 31 pięter oraz 762 stopni. Nieliczni którym udało się dotrzeć po schodach na sam szczyt mogli podziwiać przepiękne widoki z tarasu widokowego. O godz. 17.00 wyjechaliśmy do Nowych Skalmierzyc pełni wrażeń i duchowych doznań. .

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  Integracja 2009
(26 czerwca 2009)

W piątek, 26 czerwca 2009r. grupa uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyła w imprezie pod nazwą „Integracja 2009 - Cztery żywioły” zorganizowanej przez Gminno-Miejskie Centrum Pomocy „Wiara - Nadzieja - Miłość” w Odolanowie. Zabawa odbyła się w Parku Natury i obfitowała w wiele atrakcji. Po uroczystym otwarciu imprezy, zebranej publiczności zaprezentowali się uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Odolanowie, którzy swoim występem wprowadzili zgromadzonych w świat tańca i teatru. Głównym punktem programu były warsztaty artystyczne, w których brali udział wszyscy uczestnicy przybyłych placówek. Efektem końcowym warsztatów była etiuda teatralna w ich wykonaniu, która przedstawiała zależności oraz pokaz siły czterech żywiołów jakimi są woda, ogień, ziemia i powietrze. Po inscenizacji na scenie pojawiła się Halina Benedykt, która zachęcała do wspólnej zabawy śpiewając znane i lubiane polskie utwory. Po chwili wytchnienia, na scenie pojawił się zespół Farba. Artyści wykonali repertuar składający się z ich największych przebojów, dzięki czemu porwali do szalonej zabawy wszystkich zgromadzonych. W międzyczasie odbywała się wspólna zabawa prowadzona przez DJ-a. Na zakończenie Integracji domownicy ŚDS-u otrzymali pamiątkowy dyplom oraz statuetkę. Czas spędzony w Parku Natury w całości upłynął na wspaniałej i radosnej zabawie.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  Jem kolorowo, smacznie i zdrowo
(18 czerwca 2009)

W czwartek 18 czerwca w restauracji „Impresja” w Pleszewie odbyła się integracyjna impreza pod hasłem „Jem kolorowo - smacznie i zdrowo”. Organizatorem biesiady był Środowiskowy Dom Samopomocy z Pleszewa. Zabawę rozpoczęli uczestnicy miejscowego Środowiskowego Domu Samopomocy wykonując utwór muzyczny o zasadach zdrowego żywienia. Każdy z zaproszonych ośrodków przygotowywał zestaw zdrowych potraw do degustacji. W ich przygotowywaniu uczestnicy wykazali się dużą inwencją twórczą, potrawy zostały zaprezentowane przy wspólnym stole , na którym królowały sałatki, warzywa i owoce, gotowane ryby oraz pełnoziarnisty chleb. Wspólnemu biesiadowaniu towarzyszyły gry i zabawy przy muzyce, kącik zdrowia oraz tworzenie wspólnej książki kucharskiej, którą każdy z ośrodków otrzymał na zakończenie imprezy wraz z dyplomem oraz drobnymi upominkami.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
  X Ogólnopolska Spartakiada Sportowo-Integracyjna Osób Niepełnosprawnych w Przygodzicach
(4-5 czerwca 2009)

W dniach 4-5 czerwca odbyła się X Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Impreza zorganizowana została przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Przygodzicach oraz Fundacje Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu, Ludowy Uczniowski Klub Sportowy LUKS „Barycz przy Warsztacie Terapii Zajęciowej Przygodzice, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie poprzez PCPR Ostrów Wlkp., Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu, Starostwo Powiatu Ostrowskiego, Gmina Przygodzice, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Ostrowie Wlkp., Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach, Spółdzielnia Inwalidów „ Nadzieja” w Ostrowie Wlkp., Samorząd Mieszkańców Sołectwa Przygodzice. Patronat objęli: Mirosław Drzewiecki-Minister Sportu i Turystyki oraz Włodzimierz Jędrzejak-Starosta Ostrowski. W imprezie wzięło udział ponad 50 ośrodków z całego województwa wielkopolskiego oraz drużyna z Niemiec. Zawody rozpoczęły się uroczystą prezentacją drużyn oraz krótką częścią artystyczną. Zawodnicy występowali w 20 konkurencjach lekkoatletycznych oraz rekreacyjnych. Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach reprezentowali : Kamila Gomółka, Elżbieta Banasiak, Sabina Kociemba, Marek Banasiak, Zbigniew Cicharski, Marcin Galusik, Tomasz Jurga. W konkurencjach rekreacyjnych udział wzięli : Jóżefa Jaćmirska, Anna Kalińska, Damian Banasiak, Tomasz Henglewicz oraz Łukasz Osiewała. Wspaniale spisali się przede wszystkim lekkoatleci, o czym świadczą wyniki rywalizacji. Uczestnicy zdobyli łącznie 4 medale, w tym 1 złoty, 2 srebrne oraz 1 brązowy. Wśród kobiet złoty medal zdobyła Kamila Gomółka w rzucie piłeczką palantową oraz srebrny medal w biegu na 200metrów . Kolejnym indywidualnym medalem może poszczycić się także Zbigniew Cicharski który zdobył 2 miejsce i srebrny medal w biegu na 400 metrów, To jednak nie koniec zdobyczy medalowych. Trzecie 3 miejsce i brązowy medal zdobył Marcin Galusik w rzucie piłeczką palantową. W punktacji drużynowej ekipa Środowiskowego Domu Samopomocy zajęła 6 miejsce, otrzymując okazały puchar, dyplom oraz nagrody. Dzień po zawodach odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego uczestnicy i opiekunowie mogli poznać się bliżej, nawiązać nowe znajomości i wymienić się doświadczeniami.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)  
 Koncert życzeń w gimnazjum
(01 czerwca 2009)

Tradycją stały się spotkania integracyjne organizowane przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. Już po raz trzeci zaprosili oni osoby sprawne inaczej-uczestników prowadzonych przez Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny w Nowych Skalmierzycach, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Ośrodka Wczesnego Diagnozowania i Wczesnej Terapii. Coroczne spotkania służą powstawaniu społecznych podstaw wzajemnej życzliwości, sprzyjają wzajemnemu poznawaniu się, akceptacji, tolerancji. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Dyrektor gimnazjum Pani Teresa Kiełbik oraz Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny Krzysztof Kowalczyk. Imprezę prowadziły Pani Dorota Bukowska i Agnieszka Machlańska. Gospodarze stworzyli serdeczną i przyjazną atmosferę. Uczestnicy przy herbatce, kawie i pysznych słodkościach wysłuchali przygotowanej specjalnie dla nich części artystycznej która miała formę koncertu życzeń. Każdy utwór poprzedzony był skierowaną imiennie do nich dedykacją. Imprezę ukoronowano wspólną zabawą taneczną uczniów szkoły i uczestników. Dziękujemy gospodarzom za trud włożony w przygotowanie spotkania a szczególnie młodzieży za wspaniałą postawę.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
 Święto Konwalii
(15 maja 2009)

Na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej w Psarach w dniu 15 maja 2009 r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach wziął udział w organizowanej imprezie, pod hasłem "Święto Konwalii". Spotkanie odbyło się w parku na terenie wyżej wymienionej placówki i obfitowało w wiele atrakcji. Jedną z nich były liczne konkursy-między innymi konkurs na najoryginalniejsze konwaliowe nakrycie głowy czy konkurs malarski pt „Wiosenne inspiracje” w którym trzecie miejsce zajęła nasza placówka. Mieliśmy okazję obejrzeć "psarskie mini zoo", przejechać się bryczką, pospacerować po przepięknym parku otaczającym placówkę. Atrakcją spotkania był występ kabaretu” Sami swoi” ,gwiazdy wieczoru- „Grupo Costa” oraz biesiada do północy z zespołem muzycznym”Cross” Organizatorzy imprezy stworzyli miłą, radosną atmosferę dzięki czemu wszyscy świetnie się bawili.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
 Spotkanie Wielkanocne 2009
(24 kwietnia 2009)

W restauracji „Nastrojowa" odbyło się 24 kwietnia kolejne już z cyklu „Spotkanie Wielkanocne” organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin z terenu miasta i gminy Nowe Skalmierzyce. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili zaproszeni goście w osobach : Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce pani Bożeny Budzik, Przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce pana Kazimierza Sipki, Ks. Kanonika Edwarda Wawrzyniaka, Prezesa Spółdzielni Mleczarskiej „Lazur” Zenona Michasia, Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Ireny Rachwalskiej. W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób. Część artystyczną zapewnili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Zaprezentowali oni przedstawienie na temat tradycji Świąt Wielkiej Nocy pt.”Wielkanoc na ludowo” gdzie zwyczaje wielkanocne przeplatały się z ludowymi przyśpiewkami. Urozmaiceniem części artystycznej były występy wokalne uczestników . Wiele radości sprawiły uczestniczącym w spotkaniu liczne konkursy z nagrodami . Podczas spotkania na zorganizowanej w holu wystawie uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy mieli okazję zaprezentować i pochwalić się swoimi pracami. Spotkanie zwieńczyła zabawa taneczna. Organizatorzy dziękują za pomoc w realizacji przedsięwzięcia Urzędowi Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz sponsorom - Sklepowi Rolno-Spożywczemu pana Grzegorza Olejnickiego oraz Chiquita Poland z Ociąża.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)  
  Światowy Dzień Ziemi
(22 kwietnia 2009)

22 kwietnia obchodzono Światowy Dzień Ziemi. W corocznej imprezie wzięło udział ponad 200 milionów osób z 140 krajów. Aktywnie uczestniczyli również domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy w ramach Dania Ziemi udali się na wycieczkę do lasu. Podczas przedpołudniowego wyjazdu grupa zbierała śmieci, których zgromadziła kilkanaście worków. Czas upłynął również na grach oraz zabawach, w które wkomponowane były uroki oraz zalety lasu.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
 Spotkanie Gwiazdkowe
(8 stycznia 2009)

Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny zorganizowało kolejne spotkanie gwiazdkowe . Impreza odbyła się w restauracji "Nastrojowa" w Nowych Skalmierzycach. Uczestniczyło w niej około 120 osób. Wśród licznie przybyłych gości byli m. in. Ks.kanonik Edward Wawrzyniak, Skarbnik Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Kazimierz Ciesiółka, Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Lazur” Zenon Michaś, dziennikarz gazety ”Nasz Rynek” pani Jolanta Frąszczak oraz członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny. Spotkanie otworzył prezes Stowarzyszenia pan Krzysztof Kowalczyk. Tradycyjnie zapoznał zebranych z dokonaniami roku 2008.Poinformował o realizowanych w ubiegłym roku na rzecz społeczności lokalnej zadaniach tj. Centrum Usług Rehabilitacyjno-Terapeutycznych „Szansa” z bezpłatną Wypożyczalnią Sprzętu Rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych z którego usług skorzystało ponad 80 osób oraz Ośrodka Wczesnego Diagnozowania i Wczesnej Terapii w ramach którego świadczono nieodpłatnie pomoc pedagogiczną, logopedyczną, psychologiczną i rehabilitacyjną dla dzieci do 18 roku życia. Przypomniał również o zorganizowanym turnusie rekreacyjnym w Mikstacie oraz dziesięciodniowej autokarowej pielgrzymce do Rzymu podczas której zwiedzano również Wiedeń, Wenecje, Asyż i odpoczywano w położonej nad Adriatykiem Rimini. Jak co roku część artystyczną uroczystości przygotowali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy ,taniec „walc’’, piosenki „Rzeka marzeń i „Alibaba”, przedstawienie „Mikołaju, obudź się, już wigilia” oraz liczne konkursy. Następnie odbyła się zabawa taneczna, w trakcie której, ku uciesze zgromadzonych przybył Św. Mikołaj i wręczył uczestnikom zabawy prezenty. W trakcie spotkania prezes Krzysztof Kowalczyk oraz pełnomocnik Zarządu Julia Garcarek wręczyli dyplomy i nagrody wyróżnionym uczestnikom ŚDS za szczególny wkład w rozwój placówki oraz osiągnięcia sportowe i artystyczne. Na szczególną uwagę zasłużyło zajęcie I miejsca w kategorii rysunek i grafika oraz rzeźba kameralna i płaskorzeźba, w etapie wojewódzkim VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” organizowanego w ramach „Programu wsparcia inicjatyw na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych” przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zorganizowanie imprezy było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, miejscowych darczyńców i sponsorów oraz środkom własnym Stowarzyszenia. Organizatorzy dziękują właścicielom Restauracji „ Nastrojowa” paniom K. Sypniewskiej i I. Paprzyckiej.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)  


Copyright © 2006-2010 Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny. Wszelkie Prawa zastrzeżone.
DESIGN Piotr Bądkowski