Stowarzyszenie Rozwoju
 Dziecka i Rodziny
w Nowych Skalmierzycach

  SRDiR      ŚDS      CURT "SZANSA"      OWDiWT      OR-E      Poradnia Rodzinna  
Środowiskowy
Dom Samopomocy


Aktualności
Kronika ŚDS
Działalność
Pracownie
Prace uczestników
Wyróżnienia
Jak trafić?
Kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kronika ŚDS 2008


< Kronika 2006 >   < Kronika 2007 >   < Kronika 2008 >   < Kronika 2009 >

< Aktualności 2010 >
 Spotkanie Gwiazdkowe

(29 styczeń 2008)

Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny w Nowych Skalmierzycach zorganizowało kolejne spotkanie gwiazdkowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu miasta i gminy. Impreza odbyła się 29 stycznia br. w restauracji "Nastrojowa" w Skalmierzycach. Uczestniczyło w niej około 120 osób. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Skarbnik Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Pan Kazimierz Ciesiółka, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce Pan Kazimierz Sipka, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Polityki Społecznej pani Ewa Pussak, ksiądz Proboszcz Parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach Edward Wawrzyniak, Pani Aniela Błaszczyk z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego Skaltex. oraz ks. diakon Mariusz Drzymała. Spotkanie otworzył prezes Stowarzyszenia Pan Krzysztof Kowalczyk. Zapoznał on zebranych z dokonaniami Stowarzyszenia w roku 2007. Dzięki pozyskanym przez Stowarzyszenie dotacjom możliwa była kontynuacja oraz udoskonalenie szeregu przedsięwzięć. Prowadzone jest Centrum Usług Rehabilitacyjno Terapeutycznych "Szansa", w ramach którego nieodpłatnie wypożyczany jest sprzęt rehabilitacyjny i urządzenia pomocnicze mieszkańcom gminy i miasta. Prowadzony jest również Ośrodek Wczesnego Diagnozowania i Wczesnej Terapii dla dzieci niepełnosprawnych, które raz w tygodniu dowożone są samochodem do Stowarzyszenia na nieodpłatne zajęcia rehabilitacyjne oraz terapeutyczne. W dalszym ciągu prowadzony jest ośrodek pobytu dziennego, tj. Środowiskowy Dom Samopomocy dla 50 osób. Liczba uczestników zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego o 20 osób. Systematyczne powiększanie placówki odbywa się dzięki pozyskaniu przylegającego do placówki budynku, co umożliwia zwiększenie powierzchni placówki oraz poprawę warunków pracy. Pozyskane dotacje umożliwiły również przeprowadzenie kapitalnego remontu Środowiskowego Domu Samopomocy (w tym stolarki drzwiowej oraz okiennej) Ponadto zorganizowano spotkania okolicznościowe, tj. VII Przegląd Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych oraz turnus rekreacyjny połączony z rehabilitacją i terapią. Prezes podkreślił, że przedsięwzięcia te mogły być zrealizowane dzięki pomocy i zrozumieniu problemów osób niepełnosprawnych przez lokalne władze samorządowe, a przede wszystkim Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Panią Bożenę Budzik. Jak co roku część artystyczną uroczystości przygotowali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Obejmowała ona piosenki, taniec dyskotekowy oraz koncert orkiestry. Odbyła się zabawa taneczna w trakcie której przeprowadzono konkursy z nagrodami. Kulminacyjnym punktem spotkania było tradycyjne wręczanie paczek. Imprezę prowadziła Pani Maria Byzia. Zorganizowanie spotkania było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, miejscowych darczyńców i sponsorów oraz środkom własnym Stowarzyszenia. Zarząd Stowarzyszenia składa wszystkim serdeczne podziękowania.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
 BAL KRÓLEWSKI
(5 luty 2008)

5 lutego 2008r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyli w imprezie pod nazwą "Bal Królewski" zorganizowanej przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Przygodzicach. Zabawa odbyła się w Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim i obfitowała w wiele atrakcji. Jedną z nich był konkurs na najlepiej ubraną parę królewską ze świtą dworską. Wielkie powodzenie miała również loteria fantowa, w której uczestniczyli również domownicy ŚDS. Czas spędzony na zabawie w taki licznym gronie pozwolił na spotkanie oraz integrację podopiecznych z całej południowej Wielkopolski. Bal upłynął na wspaniałej i radosnej zabawie.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
 Walentynki w ŚDS
(14 luty 2008)

14 luty to dzień szczególny. Obchodzimy wtedy święto zakochanych, czyli walentynki. Z tej okazji pracownicy oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zorganizowali wspólną zabawę walentynkową. Odbyły się liczne wróżby oraz konkursy, dostarczając uczestnikom mnóstwa śmiechu i zabawy. Imprezę zwieńczyła zabawa taneczna.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 Dzień Kobiet
(8 marzec 2008)

Z okazji Dnia Kobiet, męska część pracowników oraz domowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach zorganizowała dla Pań krótkie przedstawienie. W programie znalazło się między innymi : wiersze i piosenki, humorystyczne anegdoty o płci pięknej, składanie życzeń oraz wręczanie własnoręcznie wykonanych upominków. Nie zabrakło również odśpiewania tradycyjnego „sto lat”. Imprezę zwieńczył słodki poczęstunek.

(29kB)   (29kB)


 Wielkanoc w ŚDS
(19 marzec 2008)

W Wielką Środę, dyrektor, pracownicy oraz domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy zebrali się na wspólnym, świątecznym śniadaniu. Spotkaniu towarzyszyła podniosła i uroczysta atmosfera. Przed posiłkiem Dyrektor placówki złożył wszystkim gorące życzenia spokojnych i wesołych Świąt Wielkiej Nocy. Domownicy Środowiskowego Domu zaprezentowali inscenizację o tradycjach wielkanocnych. Następnie ze smakiem zjedzono przygotowane liczne potrawy, a wspólnie spędzony czas umilano sobie rozmowami na temat nadchodzących świąt.

(29kB)   (29kB)


 Zabawa integracyjna w Kaliszu
(9 kwiecień 2008)

9 kwietnia 2008r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyli w zabawie integracyjnej zorganizowanej przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Kaliszu. Zabawa odbyła się w restauracji „Margo” w Kaliszu i obfitowała w wiele atrakcji. Wielkie powodzenie miała loteria fantowa, w której uczestniczyli również domownicy ŚDS. Odbył się pokazy magii i iluzji. Czas spędzony na zabawie w taki licznym gronie pozwolił na spotkanie oraz integrację podopiecznych z całej południowej Wielkopolski. Bal upłynął na wspaniałej i radosnej zabawie.

(29kB)   (29kB)


 Spotkanie Wielkanocne 2008
(17 kwiecień 2008)

17 kwietnia w restauracji „Nastrojowa" odbyło się Spotkanie Wielkanocne dla osób niepełnosprawnych z terenu miasta i gminy Nowe Skalmierzyce.W spotkaniu uczesniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Pani Bożena Budzik, radni Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Dyrektor PCPR w Ostrowie Wlkp. Pan Marcin Siudziński, kierownicy i dyrektorzy zaprzyjaźni9nych placówek oraz przedstawiciele przedsiębiorstw i instytucji. W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób.
W imieniu własnym oraz Zarządu Stowarzyszenia, Prezes Krzysztof Kowalczyk wręczył podziękowania za okazaną pomoc Pani Burmistrz Bożenie Budzik, Pani Anieli Błaszczyk z „Com.40 Limited” oraz Spółdzielni Mleczarskiej „Lazur”.
Na licznie zebranych gości czekało wiele atrakcji. Domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy zaprezentowali przedstawienie na temat tradycji Świąt Wielkiej Nocy oraz zaśpiewali znane i lubiane pieśni biesiadne. Wiele radości sprawiły uczestniczącym w spotkaniu dzieciom liczne konkursy z nagrodami oraz loteria fantowa. W holu podziwiać można było wystawę prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne. Spotkanie zwieńczyła zabawa taneczna. Organizatorzy dziękują za pomoc w realizacji przedsięwzięcia Urzędowi Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz sponsorowi - Sklepowi Rolno-Spożywczemu pana Grzegorza Olejnickiego.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 Powiększenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach
(17 kwiecień 2008)

17 kwietnia odbyło się otwarcie drugiej części Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach. W uroczystości udział wzieli Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Pani Bożena Budzik, radni Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Dyrektor PCPR w Ostrowie Wlkp. Pan Marcin Siudziński, kierownicy i dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oraz przedstawiciele przedsiębiorstw i instytucji. Zebranych gości powitał Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny Pan Krzysztof Kowalczyk, który przybliżył zebranym obecny status placówki. W ciągu zaledwie czterech lat działalności Dom przeszedł wielką przemianę. Istotny wkład w jego rozwój wniósł sejmik samorządu wielkopolskiego ( a szczególnie obecny poseł na sejm RP Pan Józef Racki) przekazując Urzędowi Gminy i Miasta na działalność placówki oddawany właśnie do użytku budynek.
Dzięki pozyskanym dotacjom od lokalnych władz samorządowych, urzędu wojewódzkiego oraz lokalnych podmiotów gospodarczych przeprowadzono kapitalny remont placówki, wyremontowano dach i orynnowanie, wymieniono częściowo stolarkę zewnętrzną i wewnętrzną, zmodernizowano centralne ogrzewanie oraz instalację elektryczną. Zmieniono posadzki oraz układ wewnętrzny niektórych ścian czyniąc placówkę bardziej funkcjonalną i odpowiednią do obecnych potrzeb. Wreszcie wymieniono i uzupełniono wyposażenie obiektu dzięki czemu spełnia on już wymagania standaryzacyjne.
Budynek jest wyjątkowy bo od początku swojego istnienia służy społeczeństwu, zaistniał jako graniczny urząd pocztowy, pełnił funkcję lokalnej kaplicy, później przychodni a obecnie służy niepełnosprawnym mieszkańcom gminy i gmin ościennych.
W uroczystości uczestniczył również Proboszcz Parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach ks. Kan. Edward Wawrzyniak, który poświęcił obiekt. Wspólnym przecięciem wstęgi przez Panią Bożenę Budzik Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce i przez Prezesa Stowarzyszenia zrobiono kolejny krok naprzód w funkcjonowaniu Środowiskowego Domu Samopomocy.
Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny może teraz w pełni rozwinąć projekty, których jest twórcą. Oprócz Środowiskowego Domu Samopomocy, będącego ośrodkiem pobytu dziennego dla 50 uczestników z gminy i miasta Nowe Skalmierzyce oraz gmin ościennych, w budynku funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych, a także Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjny dla dzieci poniżej 18 roku życia. W ramach wypożyczalni sprzęt jest wypożyczany i dowożony do potrzebującego nieodpłatnie. Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjny ma na celu wsparcie rodziny wychowującej dziecko niepełnosprawne w zakresie rehabilitacji i edukacji, działalność konsultacyjną, normalizację życia i dążenie do jak największej samodzielności oraz najpełniejszej rehabilitacji.


(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)


 Koncert życzeń w Gimnazjum
(20 maj 2008)

20 maja 2008r., dyrektor, pracownicy oraz domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyli w imprezie ph. „Koncert Życzeń”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach i było bezpośrednio kierowane do osób związanych z placówką. Koncert odbył się w hali sportowej Gimnazjum i obfitował w wiele atrakcji. Główną część imprezy stanowiły występy artystyczne wykonane przez uczniów szkoły, a każdy utwór poprzedzony był specjalną dedykacją. Czas w całości upłynął na radosnej zabawie, uśmiechom oraz okrzykom radości nie było końca. Imprezę ukoronowano wspólną zabawą taneczną uczniów szkoły i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.


(29kB)   (29kB)   (29kB)  
 Dzień Matki w Środowiskowym Domu Samopomocy
(27 maj 2008)

27 maja z okazji Dnia Matki uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach przygotowali dla mam niespodziankę. Domownicy zaprosili swoje mamy do placówki na słodki poczęstunek. Głównym punktem spotkania był występ artystyczny, w którym domownicy zaprezentowali swoje wokalne oraz taneczne umiejętności. Występ zwieńczyło złożenie życzeń wszystkim mamom oraz wręczenie im upominków.


(29kB)   (29kB)   (29kB)  
 Jubileusz Wielkopolskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Liskowie
(31 maj 2008)

31 maja grupa uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyła w obchodach Jubileuszu Wielkopolskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Liskowie. Imprezę zorganizowało Gminne Towarzystwo Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Liskowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu przy współudziale Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Spotkanie odbyło się w Sali sportowo-rekreacyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Liskowie i obfitowało w wiele atrakcji. Główną część jubileuszu stanowiły zawody sportowe. Zawodnicy zmierzyli się w sześciu konkurencjach : bieg na 60 metrów, rzut piłką lekarską, rzut piłką do kosza, slalom zręcznościowy, wyścig na wózkach inwalidzkich oraz strzał piłką nożną do bramki. Osobną konkurencją był konkurs plastyczny, w którym uczestnicy mieli za zadanie namalować obraz pod hasłem „Pejzaż wiosenny”. Z ramienia ŚDS-u na zawody udali się Sabina Kociemba, Tomasz Henglewicz, Zbigniew Cicharski, Marcin Galusik, Marek Banasiak oraz Damian Banasiak. Drużyna nie miała słabych punktów, wszyscy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony w poszczególnych konkurencjach, a największy sukces odniósł Zbigniew Cicharski zdobywając złoty medal w biegu na 60 metrów. Srebrnym medalem może się natomiast pochwalić Marek Banasiak, który zajął drugie miejsce w rzucie piłką lekarską. Pozostali zawodnicy plasowali się w swoich konkurencjach tuż za podium. Uczestnicy ŚDS-u otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział oraz puchar, a Środowiskowy Dom Samopomocy otrzymał statuetkę „Za całokształt działań na rzecz osób niepełnosprawnych.”.


(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)  
 IX Ogólnopolska Impreza Sportowo-Integracyjna Osób Niepełnosprawnych w Przygodzicach
(4-5 czerwiec 2008)

Z sukcesami powrócili z Przygodzic domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, gdzie odbyła się IX Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Impreza odbyła się w dniach 4-5 czerwca i została zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Przygodzicach. W imprezie wzięło udział 41 ośrodków z całego województwa wielkopolskiego oraz drużyna z Niemiec. Zawody rozpoczęły się uroczystą prezentacją drużyn oraz krótką częścią artystyczną. Punktualnie o godzinie 11 uczestnicy poszczególnych konkurencji rozpoczęli zaciętą rywalizację, która przez cały czas była toczona w imię reguły fair play. Zawodnicy uczestniczyli w licznych konkurencjach lekkoatletycznych oraz rekreacyjnych. W zmaganiach lekkoatletów z ramienia Środowiskowego Domu Samopomocy wystąpili : Elżbieta Banasiak, Sabina Kociemba, Marek Banasiak, Zbigniew Cicharski, Marcin Galusik oraz Grzegorz Jaźwiec. W konkurencjach rekreacyjnych udział wzięli : Jóżefa Jaćmirska, Anna Kalińska, Damian Banasiak, Tomasz Henglewicz oraz Łukasz Osiewała. Wspaniale spisali się przede wszystkim lekkoatleci, o czym świadczą wyniki rywalizacji.
Uczestnicy zdobyli łącznie 5 medali, w tym 1 złoty, 1 srebrny oraz 3 brązowe.
Wśród kobiet w skoku w dal, Elżbieta Banasiak zdobyła brązowy medal. Zawodniczka ŚDS jeszcze lepiej się w biegu na 100 metrów zajmując drugie miejsce. Kolejnym indywidualnym brązowym medalem może poszczycić się także Marek Banasiak, który zajął 3 miejsce w biegu na 200 metrów. To jednak nie koniec zdobyczy medalowych. Dzięki wspaniałemu występowi na torze przeszkód, swój życiowy sukces w tej imprezie odniósł Damian Banasiak, który po fantastycznej walce zdobył złoty medal. Życiowy sukcesem może pochwalić się również Józefa Jaćmirska, która wróciła z Przygodzic z brązowym medalem w konkurencji rzutu lotkami do tarczy. Takie wyniki należy uznać za spory sukces, tym bardziej, że wszyscy zawodnicy Środowiskowego Domu Samopomocy plasowali się w każdej konkurencji w czołówce. Dzięki temu w punktacji drużynowej ekipa Środowiskowego Domu Samopomocy zajęła najwyższe w historii 4 miejsce, otrzymując okazały puchar, dyplom oraz nagrodę.
Dzień po zawodach, na obiektach sportowych zmagań odbyło się spotkanie integracyjne, na które wybrali się również uczestnicy ŚDS w Nowych Skalmierzycach. W trakcie zabawy można było m.in. wziąć udział w konkursach zręcznościowych i logicznych oraz konkursie tanecznym.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)  
(29kB)   (29kB)   (29kB)  
 Konkurs plastyczny „Kalisz - najstarsze miasto w Polsce”
(6 czerwiec 2008)

6 czerwca w holu głównym Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Osób Niepełnosprawnych p.n. „Kalisz - najstarsze miasto w Polsce”. Organizatorami konkursu byli : Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu, Stowarzyszenie „Wszystko dla Kalisza” oraz Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Uroczyste podsumowanie poprzedziły występy artystyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kalisza oraz Przygodzic a także autorska recytacja poezji Pani dr Janiny Gzowskiej. W konkursie brał udział również Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach i odniósł duży sukces zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Wśród nagrodzonych prac znalazł się linoryt pt. „Kościół Św. Józefa” wykonany przez uczestnika ŚDS Tomasza Henglewicza pod nadzorem instruktora Pana Jana Bartkowiaka - nagrodę ufundował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wśród prac wyróżnionych znalazły się dzieła Damiana Banasiaka pt. „Turniej rycerski” oraz Marcina Galusika pt. „Oranżeria” wykonane przy współudziale instruktorów Pani Karoliny Pawlińskiej oraz Pana Jana Bartkowiaka.. Autorzy otrzymali nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Marszałka Senatu RP, a także dyplomy. Spotkanie zwieńczyła wspólna zabawa.

(29kB)   (29kB)   (29kB)  
 Turniej Łakoci, Pomad, Mecyi i Ptifurek
(13 czerwiec 2008)

13 czerwca w kawiarni „Muzealna” w Gołuchowie odbył się „Turniej Łakoci, Pomad, Mecyi i Ptifurek”. Organizatorem imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy z Pleszewa. Rolę gospodarza pełniła „Pani na Zamku w Gołuchowie Izabella z Czartoryskich Działyńska”.
Zabawę rozpoczęto prezentacją smakołyków przygotowanych przez poszczególne placówki. Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach zaprezentował tradycyjne słodkości z regionu kurpiowskiego. Uczestnicy ŚDS z należytym szacunkiem przekazali przygotowane łakocie księżnej Izabeli. Biesiadowanie rozpoczęto wspólnym Polonezem. Ciekawym elementem imprezy było zwiedzanie Muzeum Leśnictwa, uczestnicy zapoznali się florą i fauną występującą w lesie. Prawdziwą atrakcją było podejrzenie codziennego życia żubrów, które są ikoną Gołuchowskiego parku. Na zakończenie spotkania uczestniczące ośrodki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)  
 Rajd Radziwiłłowski
(8 lipiec 2008)

8 lipca 2008r. grupa uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyła w imprezie pod nazwą „I Radziwiłłowski Rajd Integracyjny”. Wędrówkę zorganizowały: Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Barycz”, Warsztat Terapii Zajęciowej Przygodzie z/s w Ostrowie Wielkopolskim, Gminna Rada Ludowego Związku Sportowego, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim oraz Nadleśnictwo Antonin. Start rajdu wyznaczono w trzech miejscach : w Odolanowie, Ostrowie Wielkopolskim oraz Przygodzicach. Domownicy ŚDS-u rozpoczęli piesze zmagania z Ostrowa Wielkopolskiego. Do pokonania mieli dystans ok. 14 km z metą w Antoninie. Każdą grupę prowadził doświadczony przewodnik. Trasa rajdu była bardzo urozmaicona. Uczestnicy podziwiali m.in. zabytkowy kościół w Jankowie Przygodzkim oraz wieżę widokową w Trzcielinach. Towarzyszący piechurom upał nie sprawiał większych problemów gdyż trasa w sporej części wiodła przez las. W trakcie marszu uczestnicy nabywali wiedzę odnośnie flory i fauny Doliny Baryczy a także rezerwatu Wydymacz w Antoninie. Zaczerpnięte informacje przysłużyły się podczas konkursu wiedzy, który odbył się na mecie rajdu. Reprezentant Środowiskowego Domu Marcin Galusik zajął w nim trzecie miejsce otrzymując nagrodę oraz dyplom. Imprezę zakończyło wspólne ognisko oraz posiłek.
Pokonując trasę Rajdu uczestnicy fotografowali przyrodę Doliny Baryczy. Ich prace będą brały udział w poplenerowej wystawie , stanowiącej integralną część imprezy.
Warto zwrócić uwagę na liczne cele, które zostały osiągnięte poprzez organizację Rajdu. Zwracano uwagę na ochronę przyrody i ekologię, popularyzowano turystykę pieszą i przypomniano historię rodu Radziwiłłów.

(29kB)   (29kB)   (29kB)  
 Spotkanie Integracyjne "Edukacja - Ekologia - Sport"
(11 lipiec 2008)

11 lipca 2008 roku siedmioro uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach wzięło udział w imprezie edukacyjno-integracyjnej pod hasłem "Edukacja - Ekologia - Sport", która odbyła się na terenie Ośrodka Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu nad Zalewem Pokrzywnica. Jej organizatorami były kaliska Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie" oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Kaliszu.
Podczas imprezy jej uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w konkurencjach sportowych, a także wziąć udział w konkursie plastycznym, którego tematem był plener. Kolejnym elementem aktywnego uczestnictwa w spotkaniu był quiz ekologiczny. Ponadto organizatorzy zaprezentowali pokaz sprzętu i ratownictwa wodnego. Sporą atrakcją okazał się także rejs ratowniczą łodzią wiosłową. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem oraz zabawą wszystkich uczestników przy muzyce.
Patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Kalisza Janusz Pęcherz.

(29kB)   (29kB)   (29kB)  
 Pielgrzymka do Rzymu
(31 lipca - 9 sierpnia)

Od 31 lipca do 9 sierpnia miała miejsce Pielgrzymka do Rzymu, w której wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny wraz z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach. Głównym organizatorem Pielgrzymki było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Aktywni" w Doruchowie i jego Prezes, pani Jadwiga Skorupka. Dziesięciodniowa wyprawa oprócz nawiedzania miejsc świętych obfitowała w turystyczne atrakcje. Jeszcze w drodze do Rzymu odbyło się zwiedzanie stolicy Austrii - Wiednia. Nawiedzono tam m.in. monumentalną Katedrę Św. Szczepana, odwiedzono Stephansplatz (czyli centralny plac historycznego Wiednia), czy wreszcie dawną rezydencję cesarską - pałac Hofburg. Następnie zatrzymano się w Wenecji. Tam z kolei nawiedzono Bazylikę Św. Marka (ze złotym ołtarzem, przywiezionym z Konstantynopola) oraz zobaczono słynny Plac Św. Marka, Pałac Dodżów, oraz łączący brzegi Wielkiego Kanału słynny wenecki most Rialto. Ogromnym zainteresowaniem Pielgrzymów cieszyła się przeprawa, typowym dla miasta kanałów, tramwajem wodnym. Była to doskonała okazja do obejrzenia statków dalekomorskich, promów, a przede wszystkim zgromadzonych wzdłuż wybrzeża zabytków. Uczestnicy zauroczeni byli widokiem miasta, malowniczych gondoli i łodzi, dzięki którym można poruszać się po mieście (jedynie drogą wodną poruszają się również taksówki, pogotowie ratunkowe czy straż pożarna).
Dotarłszy do "Wiecznego Miasta", Rzymu, uczestnicy przez pięć dni obcowali z kulturowym "skarbcem Europy". Zobaczono między innymi Kapitol, Forum Romanum, Koloseum, Forum Trajana, Fontannę di Trevi i wiele innych miejsc światowego dziedzictwa. Szczególnym przeżyciem było nawiedzenie Bazylik Św. Piotra (Basilica di San Pietro), Św. Jana na Lateranie (San Giovanni in Laterano), Św. Pawła za Murami (San Paolo fuori le Mura), Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore).
Centralnym punktem Pielgrzymki była oczywiście wizyta w Watykanie oraz modlitwa nad grobem Jana Pawła II, która dostarczyła wielu głębokich wzruszeń. Uczestnicy wyprawy zwiedzili Muzea Watykańskie oraz Kaplicę Sykstyńską ze słynnymi freskami Michała Anioła.
Przyjemnym akcentem był całodniowy wypoczynek nad Morzem Tyrreńskim na jednej z plaż w pobliżu stolicy Włoch. W drodze do Asyżu zatrzymano się w położonej na jego przedmieściach Bazylice Matki Bożej Anielskiej (Santa Maria degli Angeli), w której wnętrzu znajduje się Kapilca Porcjunkuli (ukochane miejsce Św. Franciszka). W Asyżu, z dominującą na szczycie wzgórza Fortecą Rocca Maggiore, znajduje się znany na całym świecie kompleks bazylikalny z przepięknymi freskami Giotta. Nawiedzono słynną Bazylikę Św. Franciszka, Katedrę Świętego Rufina oraz Bazylikę Św. Klary. Modlono się przy Grobie Świętego, obejrzano również w Kaplicy Relikwii Habit Św. Franciszka oraz pergamin z Regułą Zakonu zredagowany przez Świętego. Zwiedzono także malowniczo położoną miejscowość z wyjątkową architekturą i uroczymi uliczkami.
Następnie zatrzymano się w kurorcie Rimini nad Adriatykiem. Dla wielu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy wypoczynek nad Morzem Tyrreńskim i Adriatykiem to pierwszy w życiu kontakt z morską, słoną wodą.
Szczęśliwie pogoda dopisała na całej trasie podróży. Do domów wrócono z pełnymi wrażeniami i wspomnieniami. Dla niepełnosprawnych uczetsników Pielgrzymki z Nowych Skalmierzyc, Doruchowa, Kochłowych i Ostrowa Wielkopolskiego (w tym czterech na wózkach inwalidzkich) oraz ich opiekunów była ona wielkim wyzwaniem, z którym poradzili sobie i uczynili to wzorowo. Wyzwaniem i nadzieją, która wniosła w ich życie nowe wartości.
Do Pielgrzymki mogło dojść dzięki wsparciu Urzędu Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach, a szczególnie pani burmistrz Bożeny Budzik oraz Samorządu Mieszkańców. Dziękujemy również za duchowe wsparcie i modlitwę Księdzu Proboszczowi Edwardowi Wawrzyniakowi.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)  
(29kB)  


 Turnus rehabilitacyjno-rekreacyjny w Mikstacie
(1-3 września 2008)

W pierwszych dniach września (1-3.09.08) odbył się turnus rekreacyjno-rehabilitacyjny uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy oraz członków Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny z Nowych Skalmierzyc. Przez trzy słoneczne dni gościli na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego"Mikstat-Las". W godzinach dopołudniowych odbywała się terapia i rehabilitacja, natomiast popołudniami uczestniczono w licznych zabawach, konkursach i zawodach.
Atmosfera, podobnie jak pogoda, dopisywała już od pierwszego dnia. Jeszcze przed obiadem odbyły się pierwsze konkursy (m.in. konkurs plastyczny, konkurs rzutu do kosza i inne), zaś wieczorem leśna okolica rozbrzmiewała radosnymi dźwiękami piosenek wspólnie śpiewanych przy ognisku.
Następnego dnia odbyła się wyprawa na plażę w Antoninie. Uczestnicy turnusu rozegrali tam mecz w siatkówkę oraz uczestniczyli w licznych innych grach i zabawach zespołowych. Po południu natomiast odbyły się leśne podchody, dostarczając wszystkim wielu wrażeń. Pełen aktywnego wypoczynku dzień został zwieńczony wieczorną dyskoteką, na której bawiono się doskonale w rytm ulubionych melodii.
Trzeciego dnia organizatorzy zaproponowali wszystkim chętnym udział w kalamburach. Zabawa zgromadziła wielu uczestników, którzy bawili się doskonale odgadując hasła ukryte w odgrywanych scenkach. Po obiedzie odbyła się zaś ceremonia rozdania nagród zwycięzcom licznych konkursów.
W drodze powrotnej do Nowych Skalmierzyc zatrzymano się jeszcze w Góreczniku, by zwiedzić znajdujące się tam mini-zoo.
Wszyscy uczestnicy wyprawy zgodnie przyznają, że wyjazd należał do wyjątkowo udanych. Była to wspaniała okazja do pogłębienia istniejących i zawiązywania nowych więzi przyjaźni między uczestnikami. Prawdziwie rodzinna atmosfera, jaką stworzyli oni podczas turnusu, na pewno jeszcze długo procentować będzie w codziennych pracach nowoskalmierzyckiego Środowiskowego Domu Samopomocy.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)  
(29kB)   (29kB)  
 Biesiada w Kraju Kwitnącej Wiśni
(12 września)

Dnia 12 września pięcioro uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy wzięło udział w "Biesiadzie w Kraju Kwitnącej Wiśni" w Kochłowach, zorganizowanej przez tamtejsze Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Wspólny Dom" oraz Dom Pomocy Społecznej w Kochłowach. W programie imprezy znalazły się między innymi japoński taniec z wachlarzami, pokazy walk karate oraz występy artystyczne w wykonaniu zaproszonych ośrodków, których tematyka dotyczyła Japonii: jej kultury, zwyczajów i tradycji. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowych Skalmierzyc zaprezentowali szczegółowo zainscenizowaną ceremonię parzenia herbaty. Wielkie wrażenie na widzach zrobiły zarówno stroje, scenografia, oprawa muzyczna, jak i sama prezentacja.
Poza prezentacjami działań inscenizatorskich uczestnicy Biesiady mieli przyjemność korzystać z licznych atrakcji, przygotowanych dla nich przez organizatorów, do których zaliczały się między innymi przejażdżka rikszą, dmuchane zamki, loteria fantowa, oraz degustacja potraw i napojów z dalekiego wschodu. Opiekunowie mieli okazję spróbować swoich sił w zorganizowanym dla nich konkursie jedzenia ryżu pałeczkami. Impreza zakończyła się wspólną zabawą taneczną, która sprawiła wszystkim biesiadnikom wiele radości.

(29kB)   (29kB)   (29kB)  
 "Spotkanie z historią" w Biskupicach
(12 września 2008)

18 września siedmiu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyło w spotkaniu integracyjnym pod nazwą „Galeria talentu i sprawności”. Spotkanie to zorganizowane zostało przez społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy w Kępnie. Impreza miała miejsce w Polsko - Czeskim Centrum Szkolenia Rycerstwa „Gród”, który znajduje się w Biskupicach koło Byczyny. Motywem przewodnim imprezy było „spotkanie z historią”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze zwyczajami średniowiecznego rycerstwa, obserwować walki rycerskie, pokazy rzemiosła ceramicznego, a także wziąć udział w sportowych konkurencjach, takich jak strzelanie z łuku, rzut włócznią i rzut rycerskim toporem. Dla chętnych przewidziano naukę tańca dawnego oraz wybijania starodawnych monet. Pełne wrażeń popołudnie w „Grodzie” zwieńczone zostało zabawą taneczną.

(29kB)   (29kB)  
 Integracyjny Przegląd Form Artystycznych w Słupii pod Kępnem
(30 wrzesnia 2008)

Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach 30 września wziął udział w Integracyjnym Przeglądzie Form Artystycznych w Słupii p. Kępnem. Organizatorem przeglądu był Warsztat Terapii Zajęciowej wraz ze Stowarzyszeniem Prorodzinnym „Światło”. Po przywitaniu i wspólnym poczęstunku, nastąpiło oficjalne otwarcie i prezentacje form artystycznych poszczególnych placówek. Nasz dom reprezentowała Józefa Jaćmirska i Marcin Galusik, w krótkiej formie scenicznej pt:”Satyra o Karolku”. Po części artystycznej i pysznym obiedzie kolejnym punktem programu był występ kabaretu integracyjnego „Klakier”przyjętego nadzwyczaj entuzjastycznie.Po tak sporej dawce humoru odbyła się dyskoteka. Wreszcie przyszedł czas na podsumowanie i rozdanie nagród. Uwieńczeniem spotkania było ognisko z pieczonymi kiełbaskami i wymianą wspólnych wrażeń.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
 Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Sztuka Osób Niepełnosprawnych"-Poznań
(1 października 2008)

W odpowiedzi na konkurs plastyczny, organizowany w ramach „Programu wsparcia inicjatyw na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych” przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Środowiskowy Dom Samopomocy zaprezentował osiem prac swoich uczestników mieszczących się w czterech kategoriach: -malarstwo, witraż -grafika, rysunek -rzeźba kameralna, płaskorzeźba -tkanina, aplikacja Na konkurs nadesłano 119 prac wykonanych przez 137 uczestników z 35 placówek. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano 11 prac konkursowych z 7 placówek. Trzy nasze prace zostały zauważone i docenione. I miejsce w kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba autorzy: Damian Banasiak, Wojciech Maciejewski, Łukasz Osiewała, Maciej Szukalski, Zbigniew Cicharski oraz Paweł Lehman I miejsce w kategorii rysunek i grafika autorzy: Damian Banasiak, Łukasz Osiewała, Maciej Szukalski, Zbigniew Cicharski oraz Tomasz Henglewicz III miejsce w kategorii malarstwo i witraż autor: Marek Banasiak. Taki sukces motywuje nas do dalszego działania, jest inspiracją do dalszych działań twórczych. Autorzy prac wzięli udział w uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się w siedzibie PFRON w Poznaniu. Wyjazd był okazją do zwiedzania miasta, co było dodatkową atrakcją i formą nagrody.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
 Podsumowanie Imprezy Integracyjnej Promującej Dorobek Artystyczny Osób Niepełnosprawnych "Być Razem"-Kalisz
(30 października 2008)

30 Października odbyło się podsumowanie Imprezy Integracyjnej Promującej Dorobek Artystyczny Osób Niepełnosprawnych ”Być Razem” w Ośrodku Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Organizatorami imprezy byli Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie”, Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, oraz Stowarzyszenie Wszystko dla Kalisza. Impreza składała się z dwóch części. W części plastycznej uczestnicy naszej placówki zajęli pierwsze i drugie miejsce. W części artystycznej pt: ”Czego oczekuje od Unii Europejskiej Środowisko Osób Niepełnosprawnych” zaprezentowano układ taneczny dotyczący tematu przewodniego konkursu. Na bazie piosenki ”Pięknie żyć” została stworzona choreografia w której brali udział Tomasz Henglewicz, Marcin Galusik, Mariola Stuszewska, Barbara Pacyna, Patrycja Zybała, Józefa Jaćmirska. Zwięczeniem układu był monolog Marcina Galusika.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
 Konkurs Tańca "Tanecznym Krokiem Dookoła Świata" w Kraszewicach
(6 listopada 2008)

Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach 6 listopada wziął udział w Konkursie Tańca „Tanecznym Krokiem Dookoła Świata” Organizatorem konkursu była Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu wraz z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Kuźnicy Grabowskiej. W konkursie brało udział 16 placówek. Każda placówka miała za zadanie wytypować minimum 5-osobową grupę biorącą udział w konkursie, każda grupa przygotowywała jeden taniec z losowo przypisanego państwa. Były to:Rosja, Francja, Boliwia, Kuba, Irlandia, Meksyk, Brazylia, Indie, Turcja, Rumunia, Grecja, Hiszpania. Nasz ośrodek wylosował Polskę i taniec góralski. Występy grup oceniane był przez jury. Przyznawano od 1-3 punktów za każde kryterium tzn.za choreografię, kostium, ogólny wyraz artystyczny, i synchronizację grupy. Maksymalna ilość punktów mogła wynosić 12. Po przywitaniu i wspólnym poczęstunku, nastąpiło oficjalne otwarcie, występ klowna Bolo, i rozpoczęcie części konkursowej, pokazy tańca poszczególnych placówek. Nasz dom reprezentowali Józefa Jaćmirska, Patrycja Zybała, Elżbieta Banasiak, Tomasz Henglewicz, Marcin Galusik. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. Jury wytypowało trzy najwyżej ocenione tańce. Program prezentowany przez nasz ośrodek został wysoko oceniony uplasował się na III miejscu. Podopieczni otrzymali piękny puchar i nagrody. Impreza zakończyła się wspólną zabawą taneczną.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
 Turniej Tenisa Stołowego i Warcabów Osób Niepełnosprawnych w Wysocku Małym
(19 listopada 2008)

Z sukcesami powrócili z Wysocka Małego domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, gdzie odbył się Turniej Tenisa Stołowego i Warcabów Osób Niepełnosprawnych. Impreza została zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Przygodzicach oraz Ludowy Uczniowski Klub Sportowy "Barycz". Zawody rozpoczęły się uroczystą prezentacją drużyn oraz krótką częścią artystyczną. Punktualnie o godzinie 10 uczestnicy poszczególnych konkurencji rozpoczęli zaciętą rywalizację. W turnieju warcabowym z ramienia Środowiskowego Domu Samopomocy wystąpili : Mariola Stuszewska, Sabina Kociemba oraz Tomek Henglewicz. Przy stole tenisowym reprezentował nas Tomasz Jurga oraz Marcin Galusik. Wspaniale spisał się przede wszystkim Tomasz, o czym świadczą wyniki rywalizacji. Tomasz Jurga po jedynej porażce w turnieju zajął 2 miejsce. Taki wyniki należy uznać za spory sukces, tym bardziej, że w turnieju uczestniczyli najlepsi zawodnicy z terenu południowej Wielkopolski. W klasyfikacji turnieju warcabowego wszyscy domownicy ŚDS znaleźli się w górnej części tabeli. W punktacji drużynowej ekipa Środowiskowego Domu Samopomocy zajęła 4 miejsce, otrzymując okazały puchar oraz dyplom.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
 IV Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych
(20 listopada 2008)

20 listopada br. w Kaliszu odbyły się IV Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych. Zespół organizacyjny tworzyli : Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie" w Kaliszu, Organizacja Pożytku Publicznego, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kaliszu oraz Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Lekkoatleci rywalizowali w hali OSRiR. Uczestniczyło kilkanaście polskich ośrodków i stowarzyszeń oraz dwie drużyny z Ukrainy. Początek sportowych zmagań zainaugurowała uroczysta prezentacja przybyłych ekip, podczas której odegrano narodowy hymn Polski oraz wyjaśniono zasady współzawodnictwa w mistrzostwach. Zespół Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach reprezentowali : Elżbieta Banasiak, Witold Gaweł, Sabina Kociemba, Marek Banasiak, Damian Banasiak, Marcin Galusik, Zbigniew Cicharski. Wzięliśmy udział w większości konkurencji (poza konkurencją na wózkach inwalidzkich), prezentując równy, wysoki poziom. Program zawodów obejmował : bieg na 60 metrów, wyścig wózków inwalidzkich, sztafetę 4x60 metrów, rzut piłką lekarską, skok w dal, rzut piłką do kosza oraz skok wzwyż. Tegoroczne zawody były bardzo udane dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Dwa medale zdobyte przez Elżbietę Banasiak (złoty w biegu na 60 m., brązowy w skoku w dal), srebrny medal Marka Banasiaka w skoku wzwyż oraz sporo miejsc tuż za podium, pozwoliły na zajęcie wysokiego 7 miejsca w klasyfikacji drużynowej. Na zakończenie sportowych zmagań, każdej drużynie wręczono pamiątkowy dyplom, nagrodę oraz puchar. Międzynarodowy charakter zawodów sprawił, że impreza stała na bardzo wysokim poziomie sportowym. Zawodnicy wznosili się na wyżyny swoich umiejętności, nie tracąc jednak dobrego humoru i nie mącąc przyjacielskiej atmosfery.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
 VIII Przegląd Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych
(4 Grudnia 2008)

4 grudnia w Hali Sportowej w Nowych Skalmierzycach odbył się VIII Przegląd Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych naszego regionu. Organizatorem Przeglądu było Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny w Nowych Skalmierzycach. W imprezie udział wzięło 18 placówek oraz osoby indywidualne - łącznie około 300 osób. Honorowy patronat objęli: burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Pani Bożena Budzik oraz ks. Kanonik Edward Wawrzyniak, proboszcz parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach. Patronat medialny objęli Radio ESKA, Gazeta Ostrowska oraz Nasz Rynek. Wśród zaproszonych gości udział wzięli Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Kazimierz Sipka, radni Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, dyrektorzy szkoły podstawowej i gimnazjum w Nowych Skalmierzycach, dyrektor przedszkola” Pod Kasztanami”, dyrektor przedszkola „Jarzębinka”, dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej, dyrektorzy i kierownicy środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej. Przegląd był okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Stowarzyszenia oraz wręczenia podziękowań instytucjom i osobom, którzy w sposób szczególny przyczynili się do jego rozwoju. Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Kowalczyk wręczył przyznawane corocznie statuetki "Za zrozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych". W tym roku otrzymała ją firma Com 40. W przeglądzie udział wzięło 18 placówek a mianowicie: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Słupii p/Kępnem, Ostrzeszowie, Ostrowie Wlkp., Czeszewie, Doruchowie, Gizałkach, Kaliszu, Kuźnicy Grabowskiej oraz Odolanowie i Środowiskowe Domy Samopomocy z : Odolanowa, Ostrowa Wlkp., Doruchowa, Kalisza i Nowych Skalmierzyc. Ponadto7 Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. z Nowych Skalmierzyc, a także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Zgromadzenia Siostr Św. Elżbiety z Ostrowa Wlkp. oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kaliszu i osoby indywidualne. W trakcie Przeglądu można było podziwiać wystawę przepięknych prac (rękodzieła, malarstwa, rzeźby), a także występy estradowe tj. piosenki i tańce. Ukoronowaniem wysiłku uczestników były ciekawe nagrody ufundowane przez Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, oraz sponsorów. Tegoroczne nagrody to sprzęt gospodarstwa domowego, radioodbiorniki, sprzęt sportowy, zestawy do prac plastycznych oraz wręczane w klasyfikacji zespołowej puchary. W kategorii piosenka pierwszą nagrodę otrzymał ŚDS w Odolanowie w piosence pt. „Czekasz na tę jedną chwilę” w wykonaniu Zbigniewa Błaszczyka, druga nagroda przypadła Robertowi Orszułowi w piosence pt. „Kocham cię jak Irlandię” natomiast trzecią nagrodę otrzymał WTZ Kalisz w piosenkach „Mały Książe” w wykonaniu Edyty Kasieckiej oraz „Pod Papugami” w wykonaniu Joanny Leśnej. W kategorii taniec pierwszą nagrodę przyznano DPS Kochłowy w wykonaniu Marleny Suchockiej, Krystyny Błasek, Ewy Marcinowskiej, Marii Robakowskiej, Barbary Grembowskiej. Drugą nagrodę otrzymał ŚDS w Nowych Skalmierzycach w tańcu pt. „W rytmie walca” w wykonaniu Sabiny Kociemby, Barbary Pacyny, Elżbiety Banasiak, Łukasza Osiewały, Witolda Gawła oraz Marcina Galusika. Trzecia nagroda przypadła WTZ Czeszewo w tańcu pt. „Grek Zorba” w wykonaniu Katarzyny Juskowiak, Beaty Michalak, Agnieszki Małeckiej, Romana Stoppy, Krzysztofa Piłata oraz Karola Charzewskiego. W kategorii rękodzieło artystyczne pierwszą nagrodę otrzymał WTZ z Kuźnicy Grabowskiej, drugą WTZ Gizałki, trzecią ŚDS Raszewy. Uczestnicy do 18 roku życia zajęli: pierwsze miejsce Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp. w piosenkach pt. „Okno” w wykonaniu Anny Siudzińskiej oraz „Dobrze że jesteś” w wykonaniu Agnieszki Niemiejskiej. Drugie miejsce Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Nowych Skalmierzycach w tańcu pt. „Twist” w wykonaniu uczniów klasy integracyjnej IIIa. Puchary w klasyfikacji zespołowej za pierwsze miejsce otrzymał WTZ Gizałki, drugie WTZ Czeszewo, a trzecie Środowiskowy Dom Samopomocy w Odolanowie. Sprawne poprowadzenie imprezy zapewniła Pani Agata Pawlaczyk. Udział w Przeglądzie był odzwierciedleniem wielkiego wkładu pracy uczestników, instruktorów i opiekunów a przede wszystkim dowodem na to, jak wielkie możliwości tkwią w każdym z nas - trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki do ich ujawnienia. Imprezy, które organizuje Stowarzyszenie mają pokazać niepełnosprawnym oraz ich rodzinom, że osoby sprawne inaczej mogą być również aktywne, że pomimo niepełnosprawności można również osiągać sukces. SRDiR dziękuje COM.40 za ufundowanie dwóch nagród, dziękuje również Piekarni Toska-Andrzejowi Dzióbkowi za ciągłą współpracę i wsparcie.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)  


  Spotkanie Wigilijne w Środowiskowym Domu Samopomocy
(18 grudnia 2008)

W Środowiskowym Domu Samopomocy 18 grudnia 2008 w Nowych Skalmierzycach odbyło się Spotkanie Wigilijne. Na uroczystości obecni byli pracownicy , uczestnicy oraz zaproszony Ks. Kan. Edward Wawrzyniak. Po modlitwie dziękczynnej i wspólnym dzieleniu się opłatkiem, wszyscy zasiedli do spożywania tradycyjnych potraw wigilijnych. Zgromadzonych odwiedził również święty Mikołaj, obdarowując wszystkich drobnymi upominkami przygotowanymi wcześniej w drodze losowania pomiędzy uczestnikami i pracownikami ŚDS. Uczestnicy przekazali księdzu z pielgrzymki do Włoch pamiątkowe kamienie z Bazyliki św. Jana na Lateranie oraz z Bazyliki św. Franciszka z Asyżu. Na zakonczenie Ks. Kan. Edward Wawrzyniak wręczył wszystkim zebranym pamiątki.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)

Copyright © 2006-2010 Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny. Wszelkie Prawa zastrzeżone.
DESIGN Piotr Bądkowski