Stowarzyszenie Rozwoju
 Dziecka i Rodziny
w Nowych Skalmierzycach

  SRDiR      ŚDS      CURT "SZANSA"      OWDiWT      OR-E      Poradnia Rodzinna  
Środowiskowy
Dom Samopomocy


Aktualności
Kronika ŚDS
Działalność
Pracownie
Prace uczestników
Wyróżnienia
Jak trafić?
Kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kronika ŚDS 2006


< Kronika 2006 >   < Kronika 2007 >   < Kronika 2008 >   < Kronika 2009 >

< Aktualności 2010 > Spotkanie Gwiazdkowe

(28 grudzień 2006)

Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny w Nowych Skalmierzycach zorganizowało kolejne spotkanie gwiazdkowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu miasta i gminy. Impreza odbyła się 28 grudnia w restauracji "Nastrojowa" w Skalmierzycach. Uczestniczyło w niej około 120 osób. Wśród licznie przybyłych gości byli m. in. Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce Pan Zdzisław Mielczarek, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce Pan Kazimierz Sipka oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty pani Ewa Pussak. Spotkanie otworzył prezes Stowarzyszenia Pan Krzysztof Kowalczyk. Zapoznał on zebranych z dokonaniami roku 2006.
Jak co roku część artystyczną uroczystości przygotowali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Obejmowała ona Jasełka, taniec dyskotekowy oraz przedstawienie opowiadające o tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Następnie odbyła się zabawa taneczna, w trakcie której, ku uciesze zgromadzonych przybył Św. Mikołaj i wręczył uczestnikom zabawy prezenty. Zorganizowanie imprezy było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, miejscowych darczyńców i sponsorów oraz środkom własnym Stowarzyszenia.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)  


 Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy
(21 grudzień 2006)

21 grudnia 2006r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach zorganizowano wieczerzę wigilijną.. Wigilię poprzedziła modlitwa dziękczynna Tradycyjne potrawy wigilijne przygotowane zostały przez domowników. Po posiłku domownicy zaprezentowali "Jasełka", po czym nastąpił moment obdarowywania się prezentami. Wigilię zakończyła wspólna modlitwa, po której wszyscy z uśmiechem na twarzy wrócili do swoich domów.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)  


 V-lecie WTZ-u w Słupi p/ Kępnem
(15 grudzień 2006)

Na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Słupi pod Kępnem, szóstka domowników wraz z opiekunami p. Krystyną Kowalczyk oraz p. Mateuszem Walczakiem ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach udali się na jubileusz 5-lecia w/w placówki. Impreza odbyła się 15 grudnia w sali OSP w Słupi. Spotkanie rozpoczęło się od składania życzeń kierownikowi WTZ-u panu Markowi Kowalskiemu. Następnie stery przejęli uczestnicy świętującej placówki przedstawiając prezentację multimedialną pt. "Historia WTZ" oraz prezentację teatralną pt. "Spowiedź w drewnie". Obchody jubileuszu zakończył wspólny posiłek oraz życzenia wszelkiej pomyślności na zbliżające się święta oraz Nowy Rok.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)  


 Wystawa Bożonarodzeniowa w Psarach
(13 grudzień 2006)

Domu Pomocy Społecznej w Psarach zorganizował w swojej siedzibie wystawę prac rękodzielniczych poświęconą Świętom Bożego Narodzenia. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 13 grudnia. Uczestnicy z przybyłych placówek przygotowali prace w czterech dyscyplinach : kulinarna, hafciarska, plastyczna oraz bukieciarska.
W wystawie wziął udział również Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach. Pod czujnym okiem instruktorów prace wykonali : Henryk Duklas, Marek Banasiak, Agnieszka Walinowska, Tomasz Jurga, Marcin Galusik oraz Sabina Kociemba. Podczas wystawy odbyło się wspólne śpiewanie kolęd oraz skromny poczęstunek.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)  


 Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
(3 grudzień 2006)

3 grudnia 2006 roku w budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach odbyły się Drzwi Otwarte placówki połączone z wystawą prac rękodzielniczych domowników. Impreza uświetniła obchody Międzynarodowego Dania Osób Niepełnosprawnych. Z uwagi na zbliżające się święta Bożego Narodzenia na wernisażu królowały prace związane ze świąteczną tematyką. Inną z atrakcji Drzwi Otwartych była możliwość zwiedzenia i poznania charakteru działania placówki. Pracownicy instytucji chętnie służyli pomocą oraz poradą, rozwiązując i tłumacząc liczne stereotypy łączone z osobami niepełnosprawnymi. Pamiętajmy, że osób niepełnosprawnych w Polsce jest ponad 200 tysięcy i możemy ich spotkać na każdym kroku, śpieszmy się im pomagać, Oni na nas liczą.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 Andrzejki w Środowiskowym Domu Samopomocy
(30 listopad 2006)

30 listopada 2006r. w Środowiskowym Domu Samopomocy zorganizowano kameralną imprezę andrzejkową. Przygotowano niezliczoną ilość wróżb oraz zabaw, poczynając od tradycyjnego lania wosku, na wróżbach z kart kończąc. Imprezę można uznać za bardzo udaną, świadczyły o tym znakomite humory, jakie dopisywały wszystkim podczas zabawy.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB) Bal Andrzejkowy w Ostrowie Wielkopolskim
(30 listopad 2006)

28 listopada 2006r. grupa uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyła w Balu Andrzejkowym organizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej "Tęcza" w Ostrowie Wielkopolskim. Impreza odbyła się w motelu "Borowianka" i obfitowała w wiele atrakcji. Główną część balu stanowił konkurs taneczny, w którym pary zaprezentowały dwa tańce : tango oraz taniec dyskotekowy. Z ramienia ŚDS-u parę taneczną tworzyły Józefa Jaćmirska oraz Agnieszka Walinowska.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB) Bal Andrzejkowy w Kuźnicy Grabowskiej
(30 listopad 2006)

Na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kuźnicy Grabowskiej, 9-cio osobowa grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, uczestniczyła w Balu Andrzejkowym. Impreza odbyła się 30 listopada 2006r. w sali OSP w Kraszewicach. Organizatorzy zapewnili uczestnikom moc atrakcji.
Domownicy z ŚDS-u wzięli udział m.in. w konkursie tańca, zajmując odpowiednio: drugie oraz czwarte miejsce. Zwycięskie pary tworzyli: Iwona Kalińska i Łukasz Osiewała oraz Barbara Pacyna i Grzegorz Jaźwiec. Bal miał charakter typowo integracyjny.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB) Spotkanie z oficerem policji
(23 listopad 2006)

Dnia 23.11.2006r. odbyło się spotkanie uczestników ŚDS z podkomisarzem KM Policji w Nowych Skalmierzycach.
Tematem spotkania była rola policji w życiu społeczeństwa oraz przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Pan podkomisarz saprezentował ponadto sprzęt uzywany przy różnego rodzaju interwencjach oraz dokumentację potrzebną każdemu funkcjonariuszowi policji. Prowadzący utwierdził uczestników w przekonaniu, że policja zawsze służy pomocą oraz troszczy się o bezpieczeństwo, na co zawsze mogą liczyć.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB) Wszyscy Jesteśmy Dziećmi Jednego Boga
(22 listopad 2006)

Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie" w Kaliszu oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zorganizowali międzynarodowy konkurs plastyczny dla osób niepełnosprawnych pod hasłem "Wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga". Domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy wykonali trzy konkursowe prace :
"Mój świat" - malunek na drewnie w wykonaniu Sabiny Kociemby, "Droga ku jedności" - wydzieranka z kolorowego papieru w wykonaniu Marka Banasiaka oraz "Ach, ten piękny świat" - połączenie styropianu, bibuły i tkaniny autorstwa również Marka Banasiaka. Prace przekazano do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kaliszu w wyznaczonym terminie. Podsumowanie konkursu oraz wystawa nagrodzonych prac odbyła się 22.11.2006r. w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. II Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych w Kaliszu
(21 listopad 2006)

Wzorem roku poprzedniego, 21 listopada br. w Kaliszu odbyły się II Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych. Zespół organizacyjny tworzyli : Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie" w Kaliszu, Organizacja Pożytku Publicznego, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kaliszu oraz Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.
Lekkoatleci rywalizowali w hali OSRiR. Na starcie pojawiło się kilkanaście polskich ośrodków i stowarzyszeń oraz drużyny z Węgier i Rumunii. Początek sportowych zmagań zainaugurowała uroczysta prezentacja przybyłych ekip, podczas której odegrano narodowy hymn Polski oraz wyjaśniono zasady współzawodnictwa w mistrzostwach.
Zespół Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach reprezentowali : opiekunowie grupy p. Piotr Bądkowski oraz p. Mateusz Walczak, oraz podopieczni : Elżbieta Banasiak, Agnieszka Walinowska, Sabina Kociemba, Marek Banasiak, Zbigniew Cicharski, Tomasz Jurga i Łukasz Osiewała. Wzięliśmy udział we wszystkich konkurencjach, prezentując równy, wysoki poziom. Program zawodów obejmował : bieg na 60 metrów, wyścig wózków inwalidzkich, sztafeta 4x60 metrów, rzut piłką lekarską, skok w dal, rzut piłką do kosza oraz skok wzwyż.
Międzynarodowy charakter zawodów sprawił, że impreza stała na bardzo wysokim poziomie sportowym. Zawodnicy wznosili się na wyżyny swoich umiejętności, nie tracąc jednak dobrego humoru i nie mącąc przyjacielskiej atmosfery. ŚDS w Nowych Skalmierzycach może pochwalić się srebrnym medalem zdobytym przez Elżbietę Banasiak w konkurencji skok w dal. Na zakończenie sportowych zmagań, każdej drużynie wręczono pamiątkowy dyplom oraz statuetkę.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)  Spotkanie w Bibliotece Gminnej w Nowych Skalmierzycach
(20 listopad 2006)

Dzięki uprzejmości Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach Pani Marii Jezierskiej grupa domowników ze Środowiskowego Domu Samopomocy wzięła udział w spotkaniu propagującym wypożyczanie i czytanie książek. Wykład odbył się w budynku Biblioteki Publicznej w Nowych Skalmierzycach. Wzięło w nim udział 10-cioro podopiecznych ŚDS-u, pod czujną opieką instruktorów : Marka Andrzejewskiego oraz Mateusza Walczaka. W ciągu trzydziesto minutowego spotkania zebrani m.in. dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi wypożyczania książek oraz opowiadali o swoich ulubionych powieściach. Prowadzący natomiast wyjaśnili zasady, na jakich można zapisać się do biblioteki, jak obchodzić się z wypożyczonymi książkami oraz sugerowali, jakie tytuły warto przeczytać. Na koniec spotkania podopieczni zwiedzili bibliotekę, zapoznając się z metodami szybkiego odnajdywania szukanej książki, co zaowocowało liczną listą wypożyczonych tytułów.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)  Badanie słuchu
(18 listopad 2006)

W trosce o swoich podopiecznych, Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, zorganizował bezpłatne badanie słuchu. Przeprowadziła je firma "Geers" Akustyka Słuchu z Kalisza. Badania rozpoczęły się 18 listopada br., miały one charakter cykliczny i realizowane były w kilku etapach. Rezultatem badań było postawienie odpowiedniej, indywidualnej diagnozy dla każdego z domowników. Ponadto, korzystając z doświadczenia oraz znajomości problemu, pracownicy i uczestnicy zaznajomili się głębiej z problemem niedosłuchu oraz sposobami jego leczenia.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB) V Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego i Warcabów Osób Niepełnosprawnych w Wysocku Małym
(17 listopad 2006)

Z sukcesami powrócili z Wysocka Małego domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, gdzie odbył się V Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego i Warcabów Osób Niepełnosprawnych. Impreza została zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Przygodzicach oraz Ludowy Uczniowski Klub Sportowy "Barycz".
Zawody rozpoczęły się uroczystą prezentacją drużyn oraz krótką częścią artystyczną. Punktualnie o godzinie 10 uczestnicy poszczególnych konkurencji rozpoczęli zaciętą rywalizację, która przez cały czas była toczona w imię reguły fair play. W turnieju warcabowym z ramienia Środowiskowego Domu Samopomocy wystąpili : Mariola Stuszewska, Sabina Kociemba oraz Henryk Duklas. Przy stole tenisowym reprezentowali nas dwaj zawodnicy : Tomasz Jurga oraz Marcin Galusik. Wspaniale spisali się przede wszystkim tenisiści stołowi, o czym świadczą wyniki rywalizacji. Tomasz Jurga zajął wysokie II miejsce, natomiast Marcin Galusik wywalczył miejsce 7. Takie wyniki należy uznać za spory sukces, tym bardziej, że drugi z zawodników brał udział w turnieju dopiero po raz pierwszy. W punktacji drużynowej ekipa Środowiskowego Domu Samopomocy zajęła 7 miejsce, otrzymując okazały puchar oraz dyplom.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB) Nowy punkt PCK w Nowych Skalmierzycach
(26 październik 2006)

26 października br. w piwnicach Gminnego Ośrodka Zdrowia w Nowych Skalmierzycach miało miejsce uroczyste otwarcie biura koła gminnego PCK. Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny reprezentował jego prezes Krzysztof Kowalczyk.
Zaproszeni goście przekazali na ręce przewodniczacej Gminnego Koła Terenowego PCK w Nowych Skalmierzycach, Jadwigi Nowakowskiej listy gratulacyjne oraz drobne upominki na zagospodarowanie pomieszczeń.

(29kB)   (29kB)   (29kB)


 Wyjazd do kina na film "Karol - Papież, który pozostał człowiekiem"
(19 październik 2006)

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, instruktorzy placówki zorganizowali wyjazd do kina na projekcję filmu "Karol - Papież, który pozostał człowiekiem". Ponad 30-sto osobowa grupa obejrzała film w kinie Apollo w Kaliszu. Uczestnicy oraz pracownicy uczestniczyli w przedpołudniowym seansie, w którym brały udział również grupy zorganizowane z kaliskich szkół podstawowych oraz gimnazjów. Mimo długiego, 2,5 godzinnego seansu, wszyscy widzowie byli zachwyceni. Podczas opuszczania kina, zarówno w sali kinowej jak i w holu biletowym toczyły się gorące rozmowy na temat filmu. Nie podlega jednak dyskusji pewien niezaprzeczalny fakt, wzruszające dzieło włoskiego reżysera Giacomo Battiato bardzo przypadło do gustu wszystkim widzom.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB) Polagra Farm 2006
(15 październik 2006)

W dniach 12-15 października 2006 roku odbyły się targi Polagra-Farm w Poznaniu.
W ramach w/w imprezy, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyły się Piąte Wielkopolskie Prezentacje Rękodzieła Artystycznego Osób Niepełnosprawnych. W prezentacji wzięły również udział dzieła domowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach. Wystawiono 10 prac, z których dwie znalazły nowych nabywców.

 VI Przegląd Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych
(28 wrzesnień 2006)

28 września w Hali Sportowej w Nowych Skalmierzycach odbył się VI Przegląd Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych naszego regionu. Organizatorem Przeglądu było Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny w Nowych Skalmierzycach. W imprezie udział wzięły 24 placówki oraz osoby indywidualne - łącznie około 400 osób.
Honorowy patronat objęli: burmistrz GiM Nowe Skalmierzyce Pani Bożena Budzik oraz ks. Kanonik Edward Wawrzyniak, proboszcz parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach. Patronat medialny objęli Radio ESKA oraz Gazeta Ostrowska. Przegląd poprzedziła uroczysta msza święta odprawiona w intencji niepełnosprawnych.
Wśród zaproszonych gości udział wzięli Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Kazimierz Sipka, radni Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Andrzej Grzyb - poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Tomasz Ławniczak - dyrektor biura poselskiego senatora Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniewa Trybuły i Andrzeja Dery - posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisław Bronz - prezes Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie" w Kaliszu, Marian Rak - Prezes Stowarzyszenia Promocja Rozwoju Dziecka i Rodziny w Ostrowie Wlkp., dyrektorzy szkoły podstawowej i gimnazjum w Nowych Skalmierzycach, dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej, dyrektorzy i kierownicy środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej oraz przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej sąsiadujących gmin.
Przegląd był okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Stowarzyszenia oraz wręczenia podziękowań instytucjom i osobom, którzy w sposób szczególny przyczynili się do jego rozwoju. Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Kowalczyk wręczył przyznawane corocznie statuetki "Za zrozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych", a ich tegorocznymi odbiorcami byli Pan Stanisław Bronz - prezes FIiON Miłosierdzie w Kaliszu oraz Pan Zdzisław Otwiaska - wiceprezes Spółdzielni Mleczarskiej Lazur w Nowych Skalmierzycach. Podziękowania natomiast otrzymali Pani Aniela Błaszczyk z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego Skaltex w Skalmierzycach oraz dyrektorzy miejscowych szkół Pani Lucyna Lisiak-Kycia dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich i Pani Teresa Kiełbik - dyrektor Gimnazjum im. Polskich Noblistów.
W przeglądzie udział wzięły 24 placówki a mianowicie: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kucharach, Doruchowie, Kuźnicy Grabowskiej, Przygodzicach, Odolanowie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie, Słupi pod Kępnem, Czeszewie, Kaliszu, Liskowie, Domy Pomocy Społecznej w Psarach i Kochłowach, Środowiskowe Domy Samopomocy z : Jarocina, Ostrzeszowa, Odolanowa ,Ostrowa Wlkp., Pleszewa, Kalisza, Raszew, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. z Nowych Skalmierzyc , a także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Zgromadzenia Siostr Św. Elżbiety z Ostrowa Wlkp. oraz osoby indywidualne.
W trakcie Przeglądu można było podziwiać wystawę przepięknych prac (rękodzieła, malarstwa, rzeźby), a także występy estradowe tj. piosenki i tańce.
Ukoronowaniem wysiłku uczestników były ciekawe nagrody ufundowane przez Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, firmę Pupil-Foods sp. z o.o. producenta karmy dla zwierząt w Nowych Skalmierzycach, Pawilon Handlowy "Rolnik" ze Skalmierzyc oraz sponsorów indywidualnych.
Tegoroczne nagrody to sprzęt rehabilitacyjny, sprzęt gospodarstwa domowego, radioodbiorniki, sprzęt sportowy, farby i pastele oraz wręczane w klasyfikacji zespołowej puchary.
W kategorii piosenki pierwszą nagrodę otrzymał Robert Biadalski z WTZ w Doruchowie, drugą Joanna Leśna z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kalisza, a trzecią Łukasz Chmielecki z ŚDS w Odolanowie. Wyróżnienie w kategorii piosenka otrzymał Leszek Kaczmarek ze Śliwnik, DPS w Kochłowach oraz Dawid Chudy.
W kategorii tańca pierwszą nagrodę przyznano WTZ w Czeszewie, drugą WTZ w Przygodzicach, trzecią otrzymał ŚDS z Nowych Skalmierzyc. Natomiast wyróżnienie otrzymał ŚDS "Tulipan" z Kalisza oraz WTZ ze Słupii pod Kępnem.
W kategorii rękodzieło artystyczne pierwszą nagrodę otrzymał WTZ z Kuźnicy Grabowskiej, drugą WTZ z Czeszewa, trzecią ŚDS z Doruchowa. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety z Ostrowa Wlkp. oraz WTZ z Wieruszowa.
Uczestnicy do 18 roku życia zajęli: pierwsze miejsce Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Nowych Skalmierzycach, drugie i trzecie miejsce S.O.W. Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp., wyróżnienie otrzymał Marcin Banasiak z Ostrowa Wlkp.
Puchary w klasyfikacji zespołowej za pierwsze miejsce otrzymał Środowiskowy Dom Samapomocy w Czeszewie, drugie WTZ w Przygodzicach, a trzecie WTZ z Kuźnicy Grabowskiej.
Udział w Przeglądzie był odzwierciedleniem wielkiego wkładu pracy uczestników, instruktorów i opiekunów a przede wszystkim dowodem na to, jak wielki potencjał możliwości tkwi w " każdym z nas " - trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki do jego ujawnienia.
Imprezy, które Stowarzyszenie organizuje mają pokazać niepełnosprawnym oraz ich rodzinom, że niepełnosprawni mogą być również aktywni, że pomimo niepełnosprawności można również osiągać sukces. Są one nieustającym zaproszeniem kierowanym do niepełnosprawnych, do współudziału w organizowaniu swojej codzienności i zaproszeniem do wszystkich, którzy chcą dać coś od siebie innym.
Zarząd Stowarzyszenia dziękuje lokalnym przedsiębiorcom dzięki którym możliwe było zapewnienie wyżywienia uczestnikom Przeglądu tj. Piekarni Pana Walczaka w Skalmierzycach, Piekarni Pana Stasiaka w Nowych Skalmierzycach, Piekarni Pana Pussaka w Nowych Skalmierzycach, Spółdzielni Mleczarskiej Lazur.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)


 "Galeria Talentu i Sprawności" Kępno 2006
(22 wrzesnień 2006)

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kępnie, dnia 22 września 2006r. zorganizował w restauracji "Kamiński" imprezę pod nazwą "Galeria talentu i sprawności". Z ramienia Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowych Skalmierzyc udział w zabawie wzięło 9 osób : Maria Majchrzak, Sabina Kociemba, Wojciech Maciejewski, Iwona Ławniczak, Małgorzata Sołtysiak, Mariola Stuszewska, Halina Spaleniak oraz Wojciech Strzyż. Opiekunem grupy był pan Mateusz Walczak.
Dzięki bardzo troskliwej opiece oraz ciepłym przyjęciu gości przez pracowników ŚDS w Kępnie, panowała miła i rodzinna atmosfera. Organizatorzy zapewnili liczne atrakcje podczas imprezy. Oprócz wspaniałej zabawy tanecznej, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w prezentacji tańca towarzyskiego oraz konkurencjach sportowych. Na koniec spotkania, każdej przybyłej placówce wręczono pamiątkowe dyplomy, kwiaty oraz skromne nagrody.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)


 10-lecie WTZ w Odolanowie
(13 wrzesnień 2006)

W Odolanowie na "Wesołym Podwórku" 13 września br. odbyły się obchody 10-lecia Odolanowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Zaproszeni przedstawiciele okolicznych placówek, w tym Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowych Skalmierzyc, wręczyli kwiaty, życzenia oraz upominki.

(29kB)   (29kB)   (29kB)


 "Biesiada we Dworze"
(8 wrzesnień 2006)

Dnia 8 Września 2006r. ósemka uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach wraz z instruktorką Panią Krystyną Kowalczyk brała udział w festynie integracyjnym zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Kochłowach.
Widowiskowa i huczna impreza odbyła się na terenie w/w ośrodka. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje m.in. przejażdżka bryczką, loterie fantową czy stragany z upominkami. Licznie zebranych gości i uczestników placówek z całego regionu do wspólnej zabawy zapraszał zespół Damiano.
Głównym punktem festynu były pokazy taneczne oraz muzyczne przybyłych placówek. Uczestniczki Środowiskowego Domu Samopomocy wykonały wspaniały taniec o europejsko brzmiącym tytule "Oto Paryż". Należy dodać, iż po występie zebrały gromkie brawa od publiczności. Taniec odbił się szerokim echem wśród jury, na dowód czego zespół ŚDS otrzymał pamiątkowy dyplom.
Na koniec imprezy odbyła się dyskoteka, podczas której nie sposób było znaleźć chociaż skrawek wolnego parkietu, a na ustach tańczących gościł promienisty uśmiech.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)


 "Akademia umiejętności" w Słupii pod Kępnem
(7-8 wrzesnień 2006)

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowych Skalmierzyc uczestniczyli w "Akademii umiejętności" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Prorodzinne "Światło", w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Słupii pod Kępnem. Warsztaty trwały dwa dni - 7 i 8 września 2006r.
Podopieczni ŚDS brali czynny udział we wszystkich dyscyplinach zarówno sportowych jak równiez artystycznych.
W konkurencjach sportowych:
I miejsce w tenisie stołowym zajął Tomasz Jurga
I miejsce w rzucie do kosza zajęła Agnieszka Walinowska
II miejsce w rzucie do kosza mężczyzn zajął Damian Banasiak
III miejsce w rzucie lotkami kobiet zajęła Sabina Kociemba
III miejsce w biegu przełajowym kobiet zajęła Agnieszka Walinowska
oraz III miejsce drużynowo w sztafecie mieszanej.
Ogólnie w konkurencjach sportowych placówka nasza zajęła II miejsce na 9 placówek biorących udział.
Drugiego dnia w konkurencjach artystycznych takich jak:
- układanie bukietu
- nakrywanie do stołu
- taniec, piosenka
- konkurencja techniczna
placówka zajęła drużynowo III miejsce.
Uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym przy ognisku oraz dyskotece.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)


 "Bajkowy ogród" w Brzeziu
(7 wrzesnień 2006)

W urokliwym miejscu, w Wigwamach pod księżycem w Brzeziu, Pleszewski ŚDS zorganizował imprezę pod hasłem "Bajkowy ogród". Myślą przewodnią spotkania była prezentacja krótkich form scenicznych improwizowanych baśniami. My wystąpiliśmy z bajką "O rybaku i złotej rybce".
W programie imprezy były tańce, malowanie twarzy. Niewątpliwą atrakcją okazał się pokaz iluzjonisty.


 10-lecie WTZ w Ostrzeszowie
(30 sierpień 2006)

Z okazji 10lecia WTZ w Ostrzeszowie, dyrektor oraz delegacja z naszej placówki złożyła życzenia dalszej owocnej pracy oraz serca otwartego dla drugiego człowieka.

(29kB)   (29kB)   (29kB)


 "Tańczyć może każdy z nas"
(21 czerwiec 2006)

Dnia 21 czerwca 2006 w Kraszewicach odbył się konkurs tańca zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Kuźnicy Grabowskiej. Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach reprezentowały dwie pary taneczne : w kategorii tańca Walc Wiedeński Małgorzata Sołtysiak i Marek Banasiak, a w kategorii tańca Cha-cha Jadwiga Jaćmirska i Witold Gaweł. Oprócz w/w osób w imprezie udział brali Barbara Pacyna, Łukasz Osiewała oraz Grzegorz Jaźwiec. Grupą opiekowała się pani Krystyna Kowalczyk.
W pierwszej kolejności zaprezentowali się w konkursie tańczący walca wiedeńskiego, następnie cha-chy, na koniec publiczność podziwiała konkurs tańca dowolnego. Po konkursowej części balu na parkiecie pojawiły się profesjonalne pary taneczne z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wykonali szereg rozmaitych tańców w tym tango argentyńskie czy walc wiedeński. Publiczność nagrodziła ich pokaz gromkimi brawami.
W oczekiwaniu na wyniki w poszczególnych kategoriach organizatorzy uraczyli zaproszonych gości i uczestników dyskoteką z muzyką na żywo. Uczestnicy wspaniale bawili się w rytmie zarówno polskich jak i zagranicznych utworów. Panowała wspaniała atmosfera radości i uśmiechu a tańcom i swawolom nie było końca.
Należy nadmienić, że każdy uczestnik konkursu otrzymał mały souvenir w postaci kolorowego kubeczka ze słodyczami, a każdy ośrodek otrzymał dyplom potwierdzający udział w imprezie.


(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
 Rejs po rzece Prosna
(20 czerwiec 2006)

20.06.2006 r. 9-cio osobowa grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, udała się na wycieczkę do Kalisza. Jej głównym celem był rejs po największej rzece regionu - Prośnie.
Bardzo miła, 45-cio minutowa wyprawa miała relaksujący i zarazem poznawczy charakter. Uczestnicy rejsu zapoznali się z historią rzeki oraz podziwiali Kalisz od strony wody. Z pokładowego magnetofonu narrator przedstawiał początki żeglugi na Prośnie, burzliwą historię rzeki w czasach zaborów, I i II wojny światowej.
Rejs odbył się łodzią "Calisia", która napędzana była siłą mięśni dwóch wioślarzy. Wyprawa stanowiła nie lada atrakcję, ponieważ wielu z uczestników rejsu po raz pierwszy w życiu odbyło taką podróż.
Należy również wspomnieć, iż podopieczni ŚDS w Nowych Skalmierzycach płynęli łodzią w towarzystwie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Psarach.


(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)
 Wspólne grillowanie
(14 czerwiec 2006)

W ramach integracji między uczestnikami i pracownikami Środowiskowego Domu Samopomocy, zaciśnianiu więzi i wyrabianiu zachowań interpersonalnych w dniu ... zorganizowano wspólne biesiadowanie przy grillu.
Pogoda i humor dopisywały. Zajadając kiełbaski i ciepłą kaszankę wszyscy cieszyli się mile spedzonym czasem.


 INTEGRACJA 2006 ph. "KWIATY POLSKIE"
(9 czerwiec 2006)

09.06.2006 r. w Odolanowie odbyła się wspaniała impreza pod nazwą Integracja 2006 "Kwiaty Polskie". Zabawę zorganizowało Gminno-Miejskie Centrum Pomocy "Wiara- Nadzieja-Milość" w Odolanowie. Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach reprezentowało 10 osób wraz z instruktorem. Celem imprezy była wspólna zabawa oraz dążenie do tego, aby uczestnicy mogli przeżyć zadowolenie, radość i satysfakcję ,jak również poprzez integrację środowisk osób niepełnosprawnych z różnych rejonów Wielkopolski pokazać, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą do wspaniałej zabawy. Główną atrakcją imprezy było stworzenie najdłuższego i najpiękniejszego dzieła plastycznego. Za materiały do malowania posłużyły farby w sprayu.
Ogromnymi atrakcjami były również pokazy walk rycerskich i ratownictwa medycznego oraz koncerty Haliny Benedyk i zespołu Żuki.
Imprezie towarzyszyła wspaniała atmosfera, uczestnicy bez chwili wytchnienia tańczyli i śpiewali piosenki. Również od strony kulinarnej organizatorzy stanęli na wysokości zadania zapewniając smaczne dwa posiłki.
Osoby biorące udział w imprezie otrzymały dyplomy i upominki, a każdy z uczestniczących ośrodków wzbogacił się o piękny dyplom.
Na koniec należy nadmienić, iż w trakcie Integracji dopisywała słoneczna pogoda, dzięki czemu podczas zabawy w sercach i na ustach uczestników cały czas gościł promienny uśmiech.


(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)   (29kB)  

 VII Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych
(8 czerwiec 2006)

W Przygodzicach 8 czerwca br., wzorem lat ubiegłych odbyła się VII Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych pod hasłem "Sport drzemie w każdym z nas". Wzięło w niej udział kilkaset zawodników z blisko 50 placówek z całej Polski oraz dwie drużyny z Niemiec.
Swój udział w zawodach odnotowali również po raz kolejny uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowych Skalmierzyc. Patronat nad zawodami sprawowali: minister sportu Tomasz Lipiec i starosta ostrowski Włodzimierz Jędrzejak a członkiem Komitetu Honorowego była m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce P. Bożena Budzik. Kwadrans po godzinie 10 rano na obiekcie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach rozpoczęły się prawdziwe sportowe zmagania w najróżniejszych dyscyplinach lekkoatletycznych i konkurencjach rekreacyjnych. Nasi reprezentanci startowali w większości z nich m. in. w biegu na 100, 200 i 400 metrów, w skoku w dal, rzucie piłeczką palantową, pchnięciu kulą, biegu przez tor przeszkód oraz sztafecie. Wszystkie konkurencje przebiegały w duchu sportowej rywalizacji a wysiłku i emocji było co niemiara.
Największymi sukcesami może pochwalić się Ela Banasiak która zdobyła 2 medale za konkurencje indywidualne (złoto za bieg na 100m i srebro za skok w dal) oraz Zbigniew Cicharski, który zdobył brązowy medal za bieg na 400 metrów. Wysokie, drugie miejsce oraz srebrne medale wywalczyła nasza sztafeta w składzie: Agnieszka Walinowska, Ela Banasiak, Tomasz Jurga i Zbigniew Cicharski. Nasi pozostali reprezentanci również zajęli miejsca w czołówce, co pozytywnie przełożyło się na punktację zespołową. Łącznie zdobyliśmy 7 medali i ostatecznie zajęliśmy V miejsce w klasyfikacji zespołowej i otrzymaliśmy puchar oraz nagrody.


(26kB) (17kB)   (17kB)
 Przegląd Artystycznej Twórczości Osób Niepełnosprawnych "PATON"
(24 maj 2006)

Uczestnicy Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny - Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach w dniu 24 maja 2006r. brali udział w Przeglądzie Artystycznej Twórczości Osób Niepełnosprawnych "PATON", który odbył się w kinie Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem imprezy był Warsztat Terapii Zajęciowej w Ostrowie Wlkp.
Program obejmował występy sceniczne oraz konkurs plastyczny.
W występach scenicznych wzięło udział 12 placówek. Z naszego ŚDS grupa dziewcząt wykonywała taniec "Nasza przyszłość".
W konkursie plastycznym wyróżnienie otrzymała uczestniczka naszej placówki Maria Majchrzak za pracę wykonaną kredką, zatytułowaną "Mój świat".


(17kB)   (17kB)   (17kB)
(17kB)   (17kB)   (17kB)   (17kB)
 Spotkanie w Psarach
(19 maj 2006)

Na zaproszenie DPS w Psarach w dniu 19 maja 2006 r. Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny - Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczył w organizowanej po raz drugi imprezie, pod hasłem "Święto Konwalii".
Jednym z punktów spotkania był konkurs plastyczny, w którym swoich sił próbowała Sabina Kociemba. Pozatym odbył się konkurs muzyczny "Jaka to melodia", w którym startowała Iwona Ławniczak. Na potrzeby spotkania przygotowany został mini skecz "Satyra na dyrektora", w którym również świetnie odnalazły się nasze uczestniczki (Iwona Ławniczak, Józefa Jaćmirska).
Mieliśmy okazję obejrzeć "psarskie minizoo", przejechać się bryczką, pospacerować po przepięknym parku otaczającym placówkę. Atrakcją spotkania była również loteria z zabawnymi nagrodami, jak np. dojenie kozy.
Spotkanie przebiegało w miłej, radosnej atmosferze, a humory dopisały wszystkim nawet mimo niepewnej pogody.


 Wielkanocne spotkanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
(21 kwiecień 2006)

21.04.2006r.w restauracji "Nastrojowa" w Nowych Skalmierzycach odbyło się Wielkanocne spotkanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wraz z opiekunami zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny oraz Środowiskowy Dom Samopomocy.
W uroczystości uczestniczyli Pani Bożena Budzik Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, przewodniczący Rady Gminy i Miasta Kazimierz Sipka, skarbnik Kazimierz Ciesiółka, przewodnicząca komisji oświaty Pani Grażyna Ignor, ksiądz kanonik Edward Wawrzyniak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieroszewicach Pani Emilia Szyszka. Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Kowalczyk zapoznał zebranych z osiągnięciami dotychczasowej pięcioletniej działalności organizacji oraz przedsięwzięciami realizowanymi obecnie. Podkreślił, że ich realizacja była możliwa dzięki zrozumieniu i wsparciu naszych władz samorządowych a szczególnie Pani Burmistrz Bożeny Budzik. Część artystyczną przygotowali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Przedstawili oni inscenizację pt. "Wielkanoc Jonatana", wspomnienie o Papieżu Janie Pawle II oraz taniec ludowy.
Zwyczajowo przygotowano słodki poczęstunek i paczki ufundowane przez Wojewodę Wielkopolskiego, samorząd mieszkańców oraz Stowarzyszenie.
Po części oficjalnej uczestnicy spotkania bawili się przy rytmach dyskotekowej muzyki. Oznaką świetnej zabawy była radość na twarzach i żal, gdy trzeba było wracać do domu. Spotkanie umożliwiło przeżycie chwil, które na długo pozostaną w pamięci, a liczne fotografie będą przypominały o chwilach pełnych radości i wzruszeń.


(19kB)   (19kB)  (19kB)
(19kB)  (19kB)  (19kB)
(19kB)   (19kB)   (19kB)
(19kB)  (19kB)
 Wyjazd do kina na film "Jan Paweł II"
(21 marzec 2006)

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach 15 marca 2006r. wybraliśmy się na film pt. "Jan Paweł II"do kina Apollo w Kaliszu.
Jest to film, który opowiada ożyciu i pontyfikacie Ojca Świętego, o poszukiwaniu Jego własnej drogi życiowe. Pozwolił nam na nowo przeżywać radość z Jego pielgrzymek do kraju i za granicę, ukazuje chwile radości, ale także bólu i cierpienia.
Film ten dostarczył nam wiele wzruszeń, skłonił do refleksji na temat naszego postępowania, stawania się lepszym. Spotkanie z filmem było nośnikiem dużych emocji, których nigdy dosyć, dlatego z utęsknieniem czekamy kolejnych okazji do wspólnego przeżywania.


     
 Dzień Kobiet
(8 marca 2006)

To już kolejne z cylku spotkanie, tym razem dla uczczenia Dnia Kobiet. Z tej okazji dla naszych pań przygotowane zostały zabawy i konkursy oraz drobne upominki.
Najmilszym prezentem okazała się obietnica obchodzenia tego szczególnego dnia cały okrągły rok.


   
   
   

 Walentynki w Środowiskowym Domu Samopomocy
(14 luty 2006)

Z okazji Dnia Zakochanych 14 lutego 2006r. zorganizowane zostało kolejne już spotkanie walentynkowe. Jak zwykle nie obyło się bez wspólnych zabaw, konkursów i tańców, oczywiście przy akompaniamencie żartów i gromkiego śmiechu.


     
     
     
< Kronika 2006 >   < Kronika 2007 >   < Kronika 2008 >   < Kronika 2009 >

< Aktualności 2010 >


Copyright © 2006-2010 Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny. Wszelkie Prawa zastrzeżone.
DESIGN Piotr Bądkowski